Възможно ли е изваждане от списъка "Магнитски"? Говори висш съветник от САЩ

Д-р Кевин Карол участва в конференция у нас

Възможно ли е изваждане от списъка "Магнитски"? Говори висш съветник от САЩ | StandartNews.com

Възможно ли е изваждане от списъка "Магнитски"? Отговор на този въпрос даде пред журналисти в София д-р Кевин Карол, специализиран съветник в офиса по налагане на санкции в Министерство на финансите на САЩ.

Да, възможно е някой да бъде заличен от списъка "Магнитски". Той трябва да сподели доста информация с правителството на САЩ относно дейностите, които са предизвикали подозренията на американските власти. Рядко е, трудно е, но може да се случи, категоричен бе Карол.

Той е партньор в офисите на Hughes Hubbard & Reed във Вашингтон и Ню Йорк. Също така е специализиран съветник относно правилата и законодателството, свързани с CFIUS (Комитет по чуждестранните инвестиции в САЩ), FIRRMA, OFAC (Служба за контрол на чуждестранните активи), FARA (Закон за регистрация на чуждестранните агенти), FCPA (Закон за чуждестранните корупционни практики), FMS (Чуждестранни военни продажби), FISA (Закон за наблюдение на чуждестранното разузнаване). 

Карол беше лектор на конференция на тема „Транснационални инвестиции в един променящ се свят: санкции, скрининг и разрешаване на спорове“, която се проведе днес в София.  

Попитан дали даден човек може да бъде премахнат от списъка частично или трява да бъде изваден по всички параграфи, по които е санкциониран, Карол отговори: 

"Трябва да бъде заличен по всички параграфи, по които е предявена санкцията. Трябва да се сътрудничи изцяло с правителството на САЩ".

На друг въпрос за българската политика и работата на нашите специални служби относно прането на пари, той посочи, че всяка държава има проблеми с това.

Пред медиите д-р Реми Гербей, също лектор на конференцията, каза, че според него трябва да се променят много неща в българското арбитражно право, но най-вече прозрачността по време на процесите. Той е партньор в Hughes Hubbard и има огромен опит в представляването на клиенти в международни бизнес спорове в различни региони, включително Северна Америка, Европа, Африка, Близкия изток и бившия Съветски съюз. Участвал е в арбитражни производства съгласно всички основни арбитражни правила. „Можем да направим повече, особено в арбитражите, които включват държавата и чуждестранни инвеститори. Работим в тази посока колективно, като арбитражна общност, но има още какво да се направи“, коментира той.

Гербей допълни, че друго нещо, което България може да подобри, е начинът, по който се справя със защитата при тези арбитражи. Адвокатът обясни, че обикновено България работи с адвокати и адвокатски кантори и, че това е правилно, но по този начин правните разходи могат да бъдат много високи и в крайна сметка данъкоплатците трябва да ги платят.

„Едно от нещата, които правителството би могло да направи, е да създаде процес - справедлив, открит и прозрачен, чрез който да осигури услугите на най-добрата възможна адвокатска кантора на цена, която не е прекалено висока и е справедлива за данъкоплатците, смята Гербей.

На въпрос от журналист дали това означава, че България трябва да промени законите си той отговори, че не е сигурен дали е необходима промяна в законодателството. Според него това, което се случва в тези арбитражи, е, че в началото на делото трибуналът пита страните, България и чуждестранния инвеститор, дали са съгласни случаят да бъде напълно прозрачен - дали пледоариите на страните ще бъдат достъпни в интернет, или изслушванията ще бъдат записвани на видео и след това достъпни в интернет. „Това зависи много от правителството дали ще се съгласи. Някои други правителства са го направили, и мисля, че това наистина помага на обществото да разбере какво представлява арбитражът. Много от страховете на обществото относно тези частни арбитражни съдилища произтичат от факта, че няма достатъчно прозрачност“, каза Гербей и добави, че правителства, като това на България, трябва в много случаи да се съгласят с тази прозрачност.

По време на конференцията Кевин Карол заяви, че в САЩ България се възприема като рискова страна за инвестиции заради отношенията й с руски олигарси и Китай. Има и липса на прозрачност, което би могло да накара един американски инвеститор да направи неволно нарушение.

 
 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
2 Коментара
Георги Гълабов
преди 4 седмици

Зa това Пеевски прецака Доган! Иска да се изпере, но толкова се е осрал че скоро ще бъде заличен.

Откажи