Плевнелиев: Политиците да не пречат на бизнеса

18 цели си постави държавния глава за 2013 г.

Плевнелиев: Политиците да не пречат на бизнеса | StandartNews.com

София. Изборите да не пречат на икономиката, която създава благосъстоянието на хората. За това призова президентът Росен Плевнелиев, който отчете първата година от мандата си на поста държавен глава заедно с вицето си Маргарита Попова. Икономиката не обича шокове, затова политиците трябва да сключат пакт за ненападение и за приемственост. Среща с политическите сили, на която това ще бъде предложено и обсъдено с подробности, свиква Плевнелиев на "Дондуков" 2 още през февруари. Основно мото в него ще е

ако нещо работи, не го разваляйте

Политиците трябва да надграждат, а не да водят партизански битки, призова президентът. Министрите да говорят по-малко от политическите трибуни и да ходят повече по обектите, посъветва още държавният глава. Политическите сили пък да обещават реални неща преди изборите и да спазват начертаното след тях, призова още Плевнелиев. Недостатъчната приемственост е един от трите основни проблема, пред които ще се изправи страната ни през тази година според държавня глава. Другите два са дефицитът на справедливост в обществото и демографският срив. За справянето с тях Плевнелиев си постави 18 цели, сред които е и сключване на политически пакт за надграждане и консенсус по отношение на усвояване на средствата от ЕС и привличане на чужди инвестиции. Президентът ще следи институциите в съдебната система да са ефективни и да служат на хората. Всеки от президентската администрация държи доклада по напредъка на България на ЕК на бюрото си и ще следим за напредъка по него, допълни държавният глава.

Електронното правителство да заработи през 2015 г., а платформата за него да бъде готова още през тази, призова още президентът. Административната реформа е един от приоритетите ми, обяви Плевнелиев. Вицето му Маргарита Попова отиде още по-далеч и обясни, че президентската администрация дори по Конституция не бива по нищо да прилича на правителствената, а да бъде действащ и ефективен балансьор.

За да се справим с демографски срив

предвид печалния факт, че през миналата година у нас са се родили едва 62 000 българи, са нужни реформи в сектора на здравеопазването, образованието, провеждане на пенсионна реформа, политики за интеграция на ромите и привличане капацитета на българите, които в момента са в чужбина. Трябва да се привлекат чужди инвестици, да се влага в сектора на иновациите и индустриите с добавена стойност, посъветва още президентът. През тази година ще бъдат положени много усилия да се договри добра рамка за европомощта през периода 2014-20 г., както и да се положат основите на изпълнението на националната стратегия България 2020.

Повече мерки срещу корупцията и безработицата

Да се засили европейската интеграция на страната ни предвид очакваният банков съюз и общоевропейски банков надзор, призова още Плевнелиев. Да се вземат мерки за намаляване на корупцията и увеличаване ефективността на институциите е шестата цел на Плевнелиев за годината. Изпълнението й минава през повече мерки за заетост, особено в малките и средни предприятия, на които се крепи две трети от икономиката ни.

Енергийната ефективност и диверсификация са сред целите, по които вече има значителен напредък и през първата година от мандата, отчете държавният глава.

Сред изключително важните закони, които трябва да бъдат приети през годината Плевнелиев посочи закона за средното професионално образование.

Във фабриките не могат да работят само висшисти

те са нужни на други места. Вместо тях в заводите трябва да има хора, които умеят да създават с двете си ръце. Гордея се, че шефът на БАН, който продава патенти в цял свят, е именно със средно професионално образование, обясни Плевнелиев.

Деветата амбициозна цел на президента са реформи във водния сектор, вътрешняи ред, сигурността, армията. Тя минава през приемането на пакета от

4 закона за службите, които трябва да бъдат приети до април

Те ще гарантират край на съперничеството между правителствената и президентската институция за контрол върху службите и ясни правила и отговорности в сектора, категоричен бе Плевнелиев. Въвеждането на електронна здравна карта, реформа в областта на спешната помощ и цялостна здравна реформа ще са сред най-обсъжданите теми през втората година на мандата, като са предвидени и съвместни форуми със Световната здравна организация.

Политиците да не се месят в избора на нов партриарх

настоява още президентът. Надявам се БПЦ да направи мъдър избор за достоен наследник на патриарх Максим, за да имаме силна и единна църква, допълни държавният глава.

Акцент в програмата за годината на Плевнелиев е честването на 1150 годишнината от Великоморавската мисия на светите братя Кирил и Методий, както и 70-годишнината от спасяването на българските евреи.

Президентът ще следи изкъсо

дебатът за Изборния кодекс

като се надява той да е факт в близко бъдеще. Партиите трябва да приемат поне правилата, за които имат консунсус, за да накарат хората да гласуват и да повярват в честния вот, призова Плевнелиев. Обещанията на партиите трябва да са реални и да се изпълняват, допълни държавният глава. Политиците не бива да забравят и за миг, че кампаниите с удари под кръста вредят на имиджа на България. Това е малка препратка и към това, което се случи в събота, допълни Плевнелиев. За добросъседски отношения с държавите от Западните Балкани и приемането им в ЕС, но при спазване на всички изисквания се обяви още Плевнелиев.

Икономизирана външна политика ще следва и през втората година от мандата си той. Важно е да позиционираме добре България в света, да се грижим за добрия имидж на държавата, да откриваме нови пазари и икономически партньори, обяви Плевнелиев. Реформа в българската армия, помощи в земеделието освен за зърнопроизводителите, а и за останалите от сектора, развитие на туризма с дългосрочна стратегия, предвижда още програмата на президента. Според Плевнелиев всеки може да допринесе за страната, като гласува в първия у нас демократичен референдум, завърши речта си президента.

С Попова пием често чай

С вицепрезидента Маргарита Попова имаме много добра комуникация и вършим заедно много работа. Често пием по чаша чай заедно, съгласуваме позициите си. Понякога наистина има нарушена комуникация, но това е защото и двамата сме много амбициозни, напористи и енергични. И двамата парвим оперативки по два пъти седмично, говорим с екипите си. Така коментира отношенията с вицето си президента Росен Плевнелиев относно излязла в медиите информация за чести пререкания и липса на комуникация в екипите на иниституцията.

Президенът събра годината в 272 страници

За първи път президентската институция издаде годишник с инициатнивите, речите, постаевните цели и свършеното по тях от президетската двойка през първата година от мандата им. Работата на държавния глава Росен Плевнелиев и на вицето му Маргарита Попова са събрани на общо 272 страни със снимки, програмни речи и интервюта. За жалост в книжката не са  включени думите на президента пред родните медии, а само пред големите световни такива, като част от външната му политика. Книжката е отпечатана в 2  000 броя тираж и институциите у нас, какато и библиотеки ще получат отчета за дейността на Плевнелиев.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай