Три сценария за властта след вота
Основен ремонт на кабинета, ново правителство в рамките на този парламент или незабавни избори. Това са трите сценария, които цял ден се обсъждаха в партийните централи след краха на мандатоносителя БСП на евровота. Докато ЦИК броеше окончателните резултати, политическите щабове напрегнато пресмятаха варианти и очакваха позицията на съуправляващата ДПС. Почти невероятно е партията ни да подкрепи вота на недоверие за енергетиката в четвъртък, казаха депесари. Те обаче прогнозират сериозни промени в правителството.
Още преди вота плъзна слухът за смяна на министрите на образованието Анелия Клисарова, на здравеопазването Таня Андреева и на земеделието Димитър Греков. На "Позитано" 20 вчера се заговори, че е твърде вероятно рокадите да засегнат един от вицепремиерите Даниела Бобева или Зинаида Златанова. Както и министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева. Очаква се енергетиката да бъде отделена в самостоятелно ведомство. Екологията също ще има нов шеф, след като Искра Михайлова отиде в Брюксел като евродепутат от ДПС.
Само нова управленска програма и основен ремонт на кабинета ще ни запази властта, притеснено коментираха вчера на "Позитано" 20. Те дори издадоха, че за стола на Клисарова вече са водени разговори с бившия зам.-министър по време на Тройната коалиция Кирчо Атанасов. За мястото на д-р Таня Андреева пък се търсел професор. Възможно било шефката на здравната каса д-р Румяна Тодорова, която е сестра на евродепутата от БСП Илияна Йотова, също да се окаже кандидатура за здравен министър. ДПС е готово с експерт за мястото на Искра Михайлова, даде да се разбере в изборната нощ лидерът Лютви Местан. В ековедомството се спряга името на Цветан Енчев, който в момента е шеф на кабинета на министърката.
Вторият сценарий - ново правителството в рамките на този парламент, е малко вероятен, коментираха от БСП. Причината е категоричната позиция на ГЕРБ за незабавни избори без нови опити за съставяне на правителство. Затова на "Позитано" 20 трескаво умуваха варианти за оцеляване. Не сме готови за нови избори и то насред август, вайкаха се социалистите. И гадаеха какво ще е поведението на "Атака" в четвъртък, когато се гласува внесеният от ГЕРБ вот на недоверие.
Волен и хората му потънаха в нелегалност още след края на изборния ден. Според ДПС "Атака" няма да гласува против правителството, тъй като ще гледа максимално да удължи живота на този парламент. Отпадането за първи път на "Атака" от Европарламента показва, че може да не се класира за Народното събрание, коментираха социолози. В БСП обаче изпаднаха в паника. Социалисти смятат, че Сидеров е готов да събори правителството. Аргументът им е, че така той ще произведе скандал, който му е жизнено необходим, за да си върне лицето пред избирателите. И все пак да има шанс за следващия парламент.
Математиката за вота в четвъртък показва, че ГЕРБ, "Атака" и подкрепящите Николай Бареков четирима независими депутати са общо 121 - точно нужното мнозинство за сваляне на правителство. Борисов има 94 депутати, а "Атака" - 23. Подкрепящите кабинета "Орешарски" БСП и ДПС имат съответно 83-ма и 36 депутати.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com