Нинова изклюкари Кирил и Асен, какви ги вършели на преговори

Буквално всяка седмица разговаряли с потребителските организации, синдикатите, бизнеса

Нинова изклюкари Кирил и Асен, какви ги вършели на преговори | StandartNews.com

Лидерът на БСП и бивш вицепремиер Корнелия Нинова разкри днес в интервю за Нова телевизия колко сложни са били преговорите на кабинета "Петков" със профсъюзи и организации на бизнеса. Трудността, става ясно от думите й, идва от липсата на диалогичност, която демонстрирали премиерът Кирил Петков и вицепремиерът и финансов министър Асен Василев.

„Ние буквално всяка седмица разговаряхме с потребителските организации, синдикатите, бизнеса. Тогава Асен Василев и Кирил Петков не одобряваха исканията за компенсации. Буквално за ръка съм водила работодателските организации, малкия и среден бизнес в Министерски съвет и съм организирала срещи с премиера и финансовия министър. Караха се, напускаха, връщат ги, давах аргументи. Бяхме гласът на разума и се справихме с тези мерки - мораториум, компенсация на бизнеса, мощна социална програма", разказа Нинова.

Според нея резултатът от тези усилия е налице. "През май сме на първо място в Европа по промишлено производство. За шестмесечието имаме произведен брутен вътрешен продукт два пъти по-добър от средния за Европа“, категорична бе Корнелия Нинова за действията и мерките, докато е била министър на икономиката и индустрията в редовното правителство.

Тя допълни, че служебния кабинет има още 6 седмици, за да преведе държавата до редовни избори, а не да прави дългосрочна политика, която се прави от редовен кабинет, избран от народа.

„От няколко дни ми се обаждат работодателски организации и малки фирми, които са шокирани от създаването на кризисния щаб на 3 август и бездействието му 18 дена. Днес сме 21-ви, а досега този щаб не се е събрал и не е поканил нито една работодателска организация, за да ги попитат от какво имат нужда. Тези 17-18 дни са загубени“, заяви лидерът на социалистите и разкритикува служебния кабинет за създадения кризисен щаб, който практически не функционира.

По думите й са постигнати много добри неща за шестте месеца управление на кабинета с нейно участие. „Постигнахме добри неща особено в социалната сфера. За нас това е ключово, защото 22 млрд. лева в подкрепа безплатни детски градини, майчинство, подкрепа на земеделските производители, увеличаване на пенсиите, а сега от 1 октомври сме заложили преизчисляване на пенсиите. Също така и културния чек – 200 лева, които може да се използват за културни мероприятия“, заяви Нинова.

Нинова каза, че постиженията на редовното правителство са били по предложения на социалистическата партия. Нинова подчерта, че има и нерешени проблеми, но сега най-важно е да се реши въпроса с поскъпването на живота, инфлацията и доходите, а един от начините е в предлаганите от левицата мерки във връзка с цените на газа.

„Най-важни са потребителите. По наше време в правителството съсредоточихме много политика в потребителската тема, над 15 хиляди проверки за спекула, за злоупотреби, за некачествени стоки. Райският газ – за 4 дена решихме въпроса, включително чрез законодателство и го забранихме. В момента, когато е важно всеки потребител да бъде подпомогнат от държавата, вместо да се продължат тези проверки – от служебното правителство проверяват проверяващите. Инспекторатът на МС и инспектората на министерство на икономиката проверяват Комисията за защита на потребителите, че мерките им срещу райския газ били незаконни.  Нали знаете какви интереси стоят зад това и колко пари се изкарват, за да се тровят децата ни“, посочи председателката на БСП.

Според Корнелия Нинова втечненият газ, който беше осигурен, няма да влезе в България. "Прочетохме, че той е на добра цена, по-ниска от европейската и директно от фирмата без посредници. Жалко е, че няма да го ползваме. От друга страна служебното правителство не даде никакви сигнали за започване на преговори с „Газпром“, за да се търси възстановяване на доставките от там, които са на по-ниска цена“, посочи Нинова.

Тя обяви, че социалистите предлагат решения на проблема с газа. „Да се замразят цените на газа т.е. да се наложи мораториум. Предлагаме замразяване на цените за битовите потребители, както и програма за компенсация на бизнеса, социална програма за енергийно слаби и възстановяване на диалога с „Газпром“, защото това е добро за България, за икономиката и за хората. Прогнозите бяха, че от замразяване цените на тока през февруари, ще стане апокалипсис и ще се срине държавата, а резултатът е, че спасихме хората, защото битовите потребители зимата не усетиха този скок на цените. Фирмите срещнаха затруднения. За тях направихме програмата за компенсации и стигнахме до 250 лв. на мегаватчас“, обобщи тя и подчерта, че тези мерки вече са се доказали като работещи и спасяват народа и бизнеса в труден момент.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай