Митов: Трябва да се погрижим за сигурността на българите

Митов: Трябва да се погрижим за сигурността на българите | StandartNews.com

„Това не е резултат само от предпразнични вълнения, а от редица на брой натрупали се възприятия в българското общество, че турският посланик на моменти излиза от предписанията на Виенската конвенция за дипломатическите отношения. И ние сме го призовали не само с нота, за да му бъде припомнено, че трябва да преодолее тези възприятия. Това, за което сме го призовали, е да се придържа към нормите на Виенската конвенция и да направи всичко възможно по силите си да преодолее създадените впечатления в българското общество, че се намесва във вътрешните ни работи". Това заяви външният министър Даниел Митов пред Нова тв. Там той коментира нотата, която връчи на посланика на Турция в България Сюлейман Гьокче.

„В дипломацията не е важна публичността, а крайният ефект. В нея се постигат резултати, без на целия процес да му се дава излишна публичност, защото той може да нарани не само двустранните взаимоотношения, но и българският национален интерес. Затова трябва да сме наясно къде пазим баланса и какво да артикулираме и какво не, за да не нараним двустранните си взаимоотношения с държава, която ни е важна. С Турция имаме прекалено важни неща, за които да си говорим като охраната на югоизточната ни граница, като изграждането на транспортна инфраструктура и енергийни проекти, за да можем да си позволим събитията в една или друга българска партия да повлияят на процеса на развитие на двустранните ни взаимоотношения", категоричен бе външният министър. В четвъртък депутатите спориха за промените във военния закон. Записаха, че занапред чужди самолети ще могат да охраняват небето ни. Поправката предизвика яростни "За" и "Против" в пленарната зала, които доведоха и до ругатни. „Ние охраняваме въздушното си пространство съвместно с наши съюзници, тях ние сме ги поканили и ние имаме пълния контрол за това колко самолета на наши съюзници ще дойдат и как ще се провежда съвместната охрана на въздушното пространство. Турция ни е съюзник в НАТО. Но българската държава има контрола върху този процес", коментира той, цитиран от БГНЕС.

Министърът коментира и възможността за възникване на радикален ислям у нас. „Когато говорим за мерки срещу радикалния ислям, трябва да сме наясно, че България трябва да има механизмите да идентифицира подобен тип поведение, при което може да се създават клетки на религиозна основа, които могат да проповядват насилие и да провокират идеи, насочени срещу свободата и междурелигиозното уважение". Външният министър призова да не се слагат под общ знаменател онези хора, които бягат от войната и имат нужда от закрила и помощ и други, които влизат в Европа по съвсем други причини.

„Солидарността на Европа не може да се проектира за сметка на сигурността на собствените граждани. Ние трябва да предприемем мерки. В България, въпреки че сме подложени на миграционен натиск, но страната ни със сигурност е много по-добро място за живеене отколкото голяма част от държавите, от които идват икономически мигранти. На бежанците трябва да им се полага, но трябва да се има предвид, че бежанският статут не е вечен", добави още Митов.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай