Митов: Има хоризонт за България и Румъния към Шенген

Митов: Има хоризонт за България и Румъния към Шенген | StandartNews.com

Има нагласа за това на България и Румъния да им се даде хоризонт за влизане в Шенген. Това каза външният министър Даниел Митов пред БНР.

„Разговорите по темата „Шенген" продължават, те са до голяма степен въпрос на дипломация. Има нагласа за това на България и Румъния да им се даде хоризонт за влизане в Шенген. Тук има няколко аспекта – първо, че ние сме външни граници на ЕС и при тази опасност, която съществува от влизането обратно на влизането на европейска територия на така наречените чуждестранни бойци България и Румъния трябва да имат пълен достъп до шенгенската информационна система, иначе няма как да се на 100% ефективни в тази борба", обясни Митов.

„На второ място всички доклади, които са излизали отчитат напредък – те са били само положителни, а в същия момент няма някакво реално движение по отношение на нашето членство", допълни той.

„Има положителни сигнали по отношение на това, че трябва да се тръгне към някакво поетапно разрешаване както на нашето членство в Шенген, така и това на Румъния. Борим се най-малкото първоначално да отпаднат въздушните граници", каза още министър Митов. „Мобилизирани са всички дипломатически ресурси, незабавно не знам до колко е възможно, но на България трябва да й бъде даден хоризонт и да се започне най-малко с въздушните граници. Не мисля, че трябва да влагаме прекалено голям ентусиазъм в думата „незабавно", а по-скоро да вървим поетапно и да бъдем разумни", допълни външният министър. „Ако България получи някакъв хоризонт и пътна карта, първоначално за отваряне на въздушни граници, а след това и за всички останали, това ще е напълно достатъчно, за да знаем в какви рамки се движим и кога можем да станем пълноправен член на Шенгенското пространство", уточни министър Даниел Митов.

България приветства споразумението от Лозана за ядрената програма на Иран, каза Митов.

"Ние очаквахме този пробив, така че да може все пак да се гарантира, че с Иран, по отношение на неговата ядрена програма, ще се върви към създаване на механизъм, който да може ясно и категорично да контролира програмата и да дава сигурност и увереност, че тя ще бъде използвана за мирни цели. Практически споразумението изчисти някои основни параметри и спорни въпроси, по които до момента съществуваха различия по отношение на това доколко и къде може да се обогатява уран, доколко и докъде може да се съхранява плутоний, тежка вода. В момента очакваме, разбира се, продължението на целия процес, който ще е съставянето на съвместен план за действие, който да гарантира механизъм за проверка на изпълнението на тези договорености. Процесът не е приключил. Това е ясно. Тепърва предстои да се състави този съвместен план. Надеждата ни е, че през него ще има ясен механизъм, който да може да гарантира, че Иран няма да се сдобие с ядрено оръжие" обясни министърът.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай