София. Приключи извънредното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност в президентството, на което бе взета позиция по повод кризата в Украйна, съобщи репортер на "Стандарт".
Приет бе с широк консенсус документ, становище на КСНС, с изключение на партия Атака, за рисковете пред България, свързани с развитието на кризата в Украйна, съобщи държавният глава Росен Плевнелиев.
"Република България действа като член на ЕС и НАТО като отчита националния си интерес. България работи за това съюзът да има единна позиция по отношение на кризата в Украйна. Проведеният на 16 март референдум в Крим е в нарушение на международното право и Република България не признава резултатите от него", каза президентът след приключване на КСНС.
"Членовете на КСНС призовават всички страни, които имат участие в настоящата криза да преустановят всякакви провокации и да се въздържат от нарушение на международното право. Изпращане на мисия на ОССЕ в Украйна е важна стъпка за гарантиране на мирното разрешаване на конфликта и защита на териториалната цялост и суверенитета на Украйна от страна на международната общност. България подкрепя подписването на политическата част на споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, както и подписването на икономическата част след провеждането на свободни и демократични избори за президент", се казва още становището, прието на КСНС.
"КСНС настоява украинските власти да спазват правата и свободите на всички граждани в това число и на лицата, принадлежащи към различните етно-религиозни общности, сред които е близо 300 -хилядната българска общност. Кризата в руско-украинските отношения за пореден път поставя на изпитание икономическата и енергийна сигурност на страната. КСНС счита, че диверсификацията на доставките на газ, ускоряване изграждането на интерконекторните връзки със съседните страни изработването на газовите находища в черноморския шелф във възможно най-кратки срокове са безапелативен, национален приоритет", каза още президентът, цитирайки документа.
Ето какво още се посочва в позицията:
С оглед на развитието в обстановката в Украйна КСНС отправя следните препоръки:
1. Съветът за сигурност към МС и Националния щаб за мониторинг на обстановката в Украйна да следят и анализират процесите, които генерират рискове за сигурността на страната и своевременно да предприемат необходимите мерки за противодействие.
2. Изпълнителната власт да предприеме действия за недопускане на нарушаването на енергийните доставки, ускори работата по изграждането на интерконекторните връзки и осигури необходимия резерв, което да позволи на страната да преодолее евентуална енергийна криза.
3. Българските институции да поддържат активен диалог с българските общности в Украйна и да им оказват необходимото съдействие.
4. Като подкрепя досегашните усилия на правителството, КСНС препоръчва на МС при последващите дискусии в рамките на ЕС да аргументира българската позиция, отчитайки всички рискове за България, включително и икономическите, свързани с развитието на кризата.
Пламен Орешарски: Няма да се стигне до широкомащабни санкции
"Запазвам увереност, че няма да се стигне до широкомащабни санкции. Ще участваме във формиране на европейската позиция, както и досега сме го правил. Ще формираме европейската позиция, чрез участието ни в дебатите на европейско равнище", каза премиерът Пламен Орешарски след приключване на заседанието в президентството.
Бойко Борисов: Позицията ни е обща с тази на ЕС и НАТО
"Имаме позиция, каквато е позицията на нашите партньори в ЕС и в НАТО. Тези санкции са в ущърб на България. По-добре да няма санкции", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
"На съвета горе, и сега казвам, че не бива да се впускаме в крайни позиции, за и против. След като ние не сме убедени, тези пари, които отиват в Укрйна, дали няма да идат в украинските олигарси, какво ще се плати с тях. Не са еднозначни отговорите. Доволен съм от този съвет", добави Борисов.
Очаквайте подробности!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com