София. "Тази седмица на заседанията на Комисията по социална политика и след това в пленарна зала ще бъдат обсъдени четири законопроекта, три от които не бяха приети от предишното НС и които ние сме поели като ангажимент да реализираме, като част от пакета - спешни мерки". Това заяви народният представител от КБ, Валентина Богданова в ефира на бТВ.
Като предстояща първа промяна тя посочи изменение на Закона за насърчаване на заетостта, за да може да се отговори на растящото ниво на безработица, особено при младите хора, от които 28% на възраст до 29 са безработни, а 51% от тях са трайно без работа. "Това, което ние предлагаме, е да се даде възможност на работодателите да наемат безработни млади хора до 29 години, които до този момент не са започвали работа и имат завършено средно и висше образование, за период от 6 до 18 месеца. За този период държавата поема процент от допълнителни възнаграждения, които трябва да се плащат: здравните вноски, осигурителните вноски и задължителното пенсионно осигуряване. За първите 6 месеца държавата да поема 30% от тях, второто полугодие половината осигуровки, а за останалите до 18 месеца 75%" обясни Богданова. Тя допълни, работодателите да се задължават да продължат договора си с лицето поне още 12 месеца.
Работодателите с данъчни облекчения при наемане на млади кадри
"Предвидени са и промени в Закона за корпоративното подоходно облагане" обяви народния представител от КБ и допълни, че с тях се целят данъчни облекчения за работодатели, сключващи договори за стипендия с ученици и студенти до 25 години, в последните две години от обучението им и последните два курса във висшите учебни заведения, за не по малко от 12 до 24 месеца. Това ще помогне на практика и на работодателите, които ще плащат по-малко данъци, защото сумите за стипендии ще им се приспадат от данъчните задължения, обясни Богданова. "През това време размерът на стипендията намалява счетоводния финансов резултат - този работодател, просто плаща по-малко данъци като се ангажира, след като този период изтече, да наеме младите хора за период от време равен на периода, за който са получавали стипендия" каза още тя.
Богданова заяви, че се предвиждат и три промени в Закона за гарантиране вземанията на работниците и служители при несъстоятелност на работодателя. Тя обясни, че ще бъде увеличено времето, за което работниците имат право да получават заплати при обявяване на фирмата в несъстоятелност от три на шест заплати, ще се вдигне максималния праг на възнаграждението, което могат да получават работниците от 1000 на 1200 лева, а възрастта за пенсиониране да бъде замразена.
"Това което съобщих са законопроекти, които ще бъдат гледани тази седмица, и не са единствените мерки, които влизат в спешния пакет" заяви категорично народния представител Валентина Богданова.
Осъществяването на социалните мерки е изпълняване на предизборни обещания, а не контрапротест
На въпрос дали пакетът от спешни мерки е контрапротестна реакция, социалистката отговори "Това не е конпрапротест. Пакетът от мерки, това са направените предизборни обещания, които изпълняваме". Тя обясни, че посочените от нея законопроекти са били внасяни и в предишното народно събрание, но са били отхвърляни. Допълни, че това, което има в пакета, в едната си част е вече факт - обезщетението за майчинство, което се получава от около 40 000 жени в момента, е вече в размера на минималната работна заплата, увеличението на помощта за деца започващи първи клас на 250 лева, която ще получат 70% от домакинствата с деца, тръгващи на училище тази година, и увеличаването на кръга от хора, получаващи енергийни помощи. "Правителството работи вече един месец и би било неправилно да се твърди, че за този един месец, не е произвело никакъв резултат" заяви Богданова.
ГЕРБ не са говорители и ментори на протестиращите
По темата за евентуалната оставка на правителството и парламента Богданова каза "Когато и да се преустанови дейността си НС, до този момент аз ще се боря за осъществяване на спешните и неотложни, социалните мерки, и всички ще видим резултатите от тях". Според нея дори и идеята за четири годишен мандат на правителството да се струва смешна за някои, тя не е тази, която трябва да каже дали е възможен такъв сценарий или не.
На въпрос относно отношението й към отсъствието на ГРЕБ от заседанията на НС, Богданова отговори "Това не е детска градина. След като решенията, които взима парламента, са важни, трябва всички да сме там. Част от тези проблеми са на ГЕРБ, но ние ще използваме целият ресурс, който имаме да се справим с тях, независимо дали те влязат или не в пленарна зала". Според нея, който и да е зад банките в НС, дължи отговори на всички граждани за това, което има намерение да прави, и призова народните представители от ГЕРБ да се върнат на работните си места. Тя заяви още, че не е добре в тази сложна обстановка колегите й от ГЕРБ да стават говорители и ментори на протестиращите.
В заключение тя заяви готовността си да се бори за едно чисто, прозрачно и работещо управление, при което всеки българин да се чувства част от един модел, който дава равен шанс на всички.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com