БСП в парламента, но от утре

Смениха и датата на конгреса, 15-ти се оказа Задушница

БСП в парламента, но от утре | StandartNews.com

Пленумът на БСП реши депутатите й да се завърнат в парламента, но не утре. В сряда в 10.30 сутринта се събира парламентарната група, за да реши точно кога ще седнат отново на банките.

Възможно е да се върнат на работа още в четвъртък, както и варианта да го направят следващата седмица.

В продължение на три месеца социалистите бойкотираха заседанията на НС и не стъпваха в пленарната зала. Плановете им бяха да победят на евровота и да се завърнат, като поискат предсрочни избори. Загубата от ГЕРБ обаче ги лиши от триумфално завръщане в пленарната зала и пропуснаха да се възползват от не по-малко от два изгодни повода да го направят. Отказаха да влязат в обратно в пленарната зала за президентското вето върху Изборния кодекс, както и след това покрай 140-та годишнина на Търновската конституция, когато участваха само в тържествената сесия.

Решението днес няма конкретен повод, освен че вече масово червените депутати негодуват без заплати. То бе взето след ожесточен пленум, който продължи 7 часа. Още преди гласуването на Националния съвет някои народни представители възнамеряваха да се завърнат още утре в НС, дори и без санкция от пленума.

Пленумът смени спешно и датата на конгреса, който трябва да констатира оставката на соцлидера Корнелия Нинова. Първоначално той бе насрочен за 15 юни, но се оказало, че тогава е Черешова Задушница. За гафа, който щяха да допуснат, се усетила само Вяра Емилова от ИБ на БСП. Затова и форумът бе пренасрочен за следващия ден, 16 юни.

Преди да гласуването за връщане в Народното събрание, социалистите отделиха близо пет часа на разправии за загубата на изборите.

Страстите не бяха укротени, въпреки че още в началото соцлидерката Корнелия Нинова подаде оставка.

Опоненти на ръководството изказали възмущението си, че едни от кандидатите за евродепутати говорели по време на кампанията срещу други от листата. Гориво в огъня налял Велизар Енчев, който обвинил за загубата на БСП присъствието на Сергей Станишев в листата за ЕП. Социалисти скочили насреща му с укори как си позволява да говори подобни неща.

Сред критиките, които се чуха в киносалона на "Позитано" 20, бяха обвинения към ръководството за слаба кампания и разнопосочни послания от централата и от самите кандидати за евродепутати, които се втурнали из страната да си изработват преференциите.

Мнозина се изказали критично за това, че кампанията на БСП е направила така, че да олекне темата за корупцията и да се сведе само до къщи и пристройки. Упреците били, че последната седмица този тип говорене е трябвало да спре и да се съсредоточи върху посланията на партията и нейните евродепутати.

Самата Нинова подаде оставка, за да обяви, че възнамерява да се завърне на поста след пряк избор от всички членове на партията и симпатизантите й, както предвижда новият устав.

Именно това стана ябълката на раздора. Възникна уставен спор - дали ръководството не трябва да се води по стария устав, защото нито пленумът е разпуснат, нито има нов конгрес.

Съставът на Националния съвет е избран по старите правила, а на 16-ти предстои не нов конгрес, а само ново заседание на 49 конгрес. Според вътрешната опозиция, след като няма промяна в ръководните органи по новите правила, редно е да се прилагат старите норми от устава. Според стария устав новият лидер се избира на конгрес, както бе излъчена и самата Нинова, а не чрез пряк вот от цялата партия, както планира да направи сега.

"Ние местни избори ли ще правим, или ще се занимаваме 4 месеца с вътрешни избори за председател", негодуваха някои от членовете на пленума. По тази причина опонентите на Нинова ще настояват конгресът да избере наследника й.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай