Бойко: Приемаме до 1200 бежанци (ОБЗОР)

Бойко: Приемаме до 1200 бежанци (ОБЗОР) | StandartNews.com

Ненчев прати 130 войници на границата с Турция, има готовност за още

Отзад е ятаган - отпред е оградата, каза премиерът за бегълците

България може да приеме до 1200 бежанци. Това обяви вчера министър-председателят Бойко Борисов на Срещата на върха на министрите по пътна инфраструктура 2015 г. във Варна. Според него проблемът с нелегалните емигранти се дължи най-вече на факта, че повечето от тях нямат избор. "Отзад е ятаган - отпред е оградата", коментира той и изрази надежда в сряда на извънредната среща на лидерите на ЕС да се вземе окончателно и приемливо решение за справяне с бежанската криза.
Премиерът бе категоричен, че към момента не се налага изпращане на армейски части на българо-турската граница, но при ескалиране на бежанската ситуация Министерство на отбраната и армията са в пълна готовност да реагират веднага и да разположат войници. "Цялостната дислокация на армейски подразделения никак не е лесна работа и затова ние решихме да изчакаме с разполагане на армията по границата", посочи министър-председателят и допълни, че координацията в това отношение е на ниво.

В парламента министърът на отбраната Николай Ненчев пък съобщи, че към 18 септември на границата са командировани 130 военнослужещи, за да помагат в охраната. При необходимост има готовност броят им бързо да бъде удвоен. "Ще изпратим толкова, колкото е необходимо, съгласувано е с "Гранична полиция". По принцип имаме готовност общо бройката да бъде увеличена на 1000 души, които обаче да са на ротационен принцип, така че максимум 300 души да са едновременно по границите", обясни той. Това предвижда план, утвърден от премиера.

Междувременно във Варна Борисов благодари на турските власти и на валията на Одрин, които правят всичко възможно да удържат бежанците по пътя им към България. Той дори изрази учудване от солидарността на турците.
Тази нощ са заловени 50 бежанци на българската граница, заедно с двама трафиканти, съобщи още премиерът. И подчерта, че ние сме на първо място на заловени трафиканти на хора в Европа.

Цацаров
на среща с
Ердоган за
бежанците

Главният прокурор на Република България Сотир Цацаров е бил на среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Това съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.

Сред обсъжданите теми е била и ситуацията в двете съседни държави и мерките, които всяка от тях предприема във връзка с бежанския поток.

Срещата е в рамките на официалната визита на българския главен прокурор в Република Турция. На разговорите между Цацаров и Ердоган е присъствал и турският главен прокурор Мехмет Акарджа.

Местан: Телени мрежи
няма да решат кризата

Европа не беше подготвена за Арабската пролет, каза Греъм Уотсън

Европа днес все още не дава сигурни признаци, че има модел както за решаване на етническия въпрос, така и за посрещането на подобни бежански вълни. Това каза председателят на ДПС Лютви Местан след лидерската среща на АЛДЕ в хотел "Хилтън", София. По-рано пред участниците във форума Местан подчерта, че "в момента сме свидетели на едно, макар и принудително, взаимно цивилизационно проникване, на наложен от трагични обстоятелства обмен". И още: "Това ще принуди Европа да влезе и да "завърши нов "университет по политика, защото, както са казали древните китайци, кризата е и шанс. Това е шансът на Европа да осмисли по нов начин мултикултурната среда като естествено състояние на ХХI век". "Изглежда университетът, който трябва да завършим, е именно този - урокът по мултикултурализъм, за бедността, за различните култури, религии и етноси, което е естествено състояние на ХХI век", отбеляза по-късно Местан. И призова страните от ЕС да проявят солидарността си и да вземат "общо решение за разпределение на тежестта на бежанската криза, без изключения". "Тези процеси на взаимно цивилизационно и културно проникване и взаимодействие не могат да бъдат спрени нито с телени мрежи, нито с нови Берлински стени", подчерта председателят на Движението. Лидерите от АЛДЕ поставиха във фокуса на ЕС и изработването на нова стратегия за разширяване на Съюза към Западните Балкани и Югоизточна Европа. И преосмисляне на своеобразния 5-годишен мораториум на президента на ЕК Жан-Клод Юнкер за прием на нови страни членки в ЕС. "Предстои да осъзнаем, че затворен в себе си ЕС е много по-нестабилен, ще бъде подложен на много повече рискове, от разширен, пъстър ЕС", каза лидерът на ДПС. И посочи, че за разширяване на ЕС може да се говори "минимум с тези граждански общества, които са припознали и преживяват европейската идея като своя мечта". "Турция се явява буферна зона между ЕС и кризисния район. Продължаващият диалог с Турция ще бъде генератор на стабилност и за самия ЕС", коментира още Местан. "Трябва да признаем, че ЕС не беше подготвен, той беше изненадан от явлението Арабска пролет, не реагира правилно, впусна се във военна кампания в Сирия, от която виждаме какви са резултатите", каза президентът на АЛДЕ Сър Греъм Уотсън. "Трябва да свършим 2 неща. Първото е да консолидираме Европа в Балканите като предложим отчетлив план за европейско членство на държавите, които още не са членки. Юнкер може да каже никакво разширяване на ЕС следващите 5 години, но това може да стане, ако той подготви бързо разширяване след тези 5 години", заяви Сър Уотсън. И още: "Ако страните помогнат за разселване на бежанците, на тях трябва да им се гарантира, че ще се присъединят към ЕС, ако отговарят на критериите".

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай