Идва вълна от 10 млн. бежанци
Създаването час по-скоро на хуманитарна зона за сигурност на територията на Сирия предлага премиерът Бойко Борисов. Той участва в извънредната среща на върха в Брюксел, свикана от Доналд Туск.
Става дума за изграждането на лагери с прилични условия на живот до приключване на конфликта в страната, обясни Борисов. По думите му там ще се настанят временно хората, които няма да намерят подслон в Европа. Те ще бъдат близко до родните си места, където после да се върнат. Финансирането да бъде с ресурс на Евросъюза, който и без това в момента харчи много пари за бежанците, предлага Борисов.
Българският премиер призова в Брюксел още за незабавна среща САЩ - Русия - Европейски съюз, която да реши глобално въпроса за източниците на напрежение в региона. Според него е добре да се включи и Арабският свят. "Той не приема мюсюлмани, а ни дава пари да правим джамии в Европа. Това ми се струва подигравателно, поне на мен", коментира българският премиер. Малко преди началото на Европейския съвет пред журналисти в Брюксел той съобщи тревожна прогноза на турския премиер Ахмет Давутоглу. Очаква се нови над 10 млн. бежанци да залеят Европа. Пътят им ще мине през Гърция и България. Борисов посочи, че през последните дни постоянно е в контакт с Давутоглу, а в сряда е получил и писмо от него. "Цифрата, която казва турският премиер, е за 7 млн. души само от Сирия, има още 2 млн. на територията на Турция", уточни Борисов. И допълни: "А колко има в Европа? Само в сряда са влезли нови 8000. Сами разбирате, че това е невъзможно да се поеме". Борисов прогнозира, че с развалянето на времето още повече ще се засилва натискът по границите на Европа.
На 14 и 15 октомври по инициатива на турския премиер в Истанбул ще се проведе голям форум по бежанския проблем. Борисов призова колегите си в Брюксел да намерят начин да отидат. "Турците полагат огромни усилия и се държат изключително хуманно и европейски. Изхарчиха много милиарди долари, но вече не могат да удържат бежанците", заяви Борисов. Затова според него трябва да се търси голямо решение на проблема. По-рано през деня премиерът подчерта, че "нерешаването на първоизточника на проблемите, в случая Сирия, ще създава огромен проблем и занапред". Борисов настоя за "по-твърда политика за решаването на кардиналния проблем". "Иначе ще бъде поредното регистриране на събиране", посочи премиерът.
Взимаме незабавно 852 имигранти
България ще приеме незабавно 852-ма мигранти, пристигнали досега в Италия и Гърция. Това се посочва в решението на вътрешните министри на ЕС. Уточнява се, че 201 от мигрантите ще пристигнат от Италия, а 651 ще пристигнат от Гърция. Общо от Италия ще бъдат разселени 15 600 души, а от Гърция - 50 400 чужденци. Формално решението ще влезе в сила в деня след публикуването му в Официалния вестник на ЕС.
Три процедури срещу България
Хиляди българи не живеят в по-добри условия от бегълците, коментира премиерът
Условията за прием на бежанци у нас не са такива, каквито бихме искали, но същевременно има хиляди българи, които живеят в не по-добри условия. Така премиерът Бойко Борисов коментира в Брюксел трите наказателни процедури, започнати от Европейската комисия срещу страната ни по въпроси, свързани с миграционното законодателство.
Имаме стотици хиляди роми, за които полагаме огромни грижи, милиарди от социалните фондове отиват всяка година, за да ги задържаме на територията на България, каза още Борисов.
Общо 40 наказателни процедури откри Европейската комисия, защото страните не са приложили законодателство на общността, свързано с мигрантите.
За България има две "официални уведомителни писма" и едно "мотивирано становище". Трите процедури са свързани с липса на данни дали страната ни прилага съответно законодателство на ЕС. Според Еврокомисията България не е съобщила какви национални мерки е предприела, за да приложи директива от 2011 г., определяща минималните стандарти за закрила на граждани на държави извън ЕС или на хора без гражданство. Директивата забранява отблъскването на такива хора от границите, изисква правила, по които те да получават документи за престой и пътуване, достъп до трудовия пазар, образование, социални помощи, здравеопазване, подслон.
Според ЕК България не е приложила досега и директивата по процедурите за предоставянето на убежище. Документът очертава правилата за предоставяне и отнемане на убежище (международна закрила). Също така страната ни не е оповестила и мерките, предприети по директивата от 2013 г. за условията за прием на кандидати за статут, която посочва минималните стандарти на условията за прием на подателите на молби за закрила.
Кунева: Няма нищо драматично
Няма нищо драматично. Така вицепремиерът Меглена Кунева коментира пред "Стандарт" трите процедури срещу България. По думите й проблемът е технически и бързо ще бъде решен. МВР трябва да изготви писмо до ЕК, в което да представи план за действие и срокове за привеждане на нашето законодателство в съответствие с европейските директиви. Тя ще помогне в комуникацията с европейските институции. След това на ход е Народното събрание - да приеме необходимите нормативни промени. "Трябва да признаем обаче - чисто имиджово за нас не е добре. И без това ситуацията е достатъчно тежка", допълни Кунева.
Словакия дава квотите на съд
Словакия ще се обърне към съда на ЕС, за да оспори одобрените от министрите на вътрешните работи на страните от блока квоти за разпределяне на бежанци, обяви словашкият премиер Роберт Фицо, цитиран от Ройтерс. Във вторник вътрешните министри на ЕС одобриха квоти за разселването на 66 хиляди кандидати за убежище. Против решението гласуваха Чехия, Унгария, Румъния и Словакия, а Финландия се въздържа. Фицо, чиято страна трябва да приеме на първо време 800 души, бе най-краен в реакцията си. Той заяви, че няма да се съобрази с "диктата" от Брюксел, и заплаши, че ще "блокира" днешната среща на на върха на ЕС. "Докато съм на поста министър-председател, задължителните квоти няма да бъдат изпълнени на територията на Словакия", бе категоричен Фицо. Макар че не ми харесва използването на квоти, макар че не съм съгласен с тях и въпреки че гласувахме против, Европа не бива да се разпадне заради мигрантската криза, се казва обаче в изявление на чешкия премиер Бохуслав Соботка.
Орбан обвини Меркел в империализъм
Унгарският премиер Виктор Орбан упрекна в "морален империализъм" в бежанската криза федералното правителство на партиен форум на германския Хриситиянсоциален съюз (ХСС). С критиките си той имаше предвид подхода на канцлера Ангела Меркел, предаде ДПА. "Няма значение какви решения взима Германия, те трябва да си важат само за нея", каза Орбан за споровете около квотите за бежанците в ЕС. Същевременно Орбан увери, че уважава Меркел и че не иска да се меси във вътрешната политика на Германия. Днес той представи и пакет с искания в шест точки. В него се казва, че държавите членки трябва да финансират програма за справяне с кризата на стойност 3 милиарда евро, като средствата да се използват преди всичко за осигуряване на външните граници на ЕС. Наблюдението на гръцките граници трябва да бъде поето от европейските страни, които изявят готовност за това, заяви Орбан.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com