21 страни от ЕС избират евродепутати

21 страни от ЕС избират евродепутати | StandartNews.com

Днес най-голямата група държави от ЕС избират евродепутати - 21. Вотът е задължителен в Белгия, Люксембург, Кипър и Гърция.

Частични резултати обаче няма да бъдат съобщени до полунощ българско време. Първите резултати от екзит пол за 17 ще съобщят около 19.00 часа. Първите предварителни резултати общо за ЕС ще станат ясни чак след 23 часа. 

В групата държави попада Германия, която има най-много депутатски места в Европарламента - 96. Естония, Кипър и Люксмебург пък ще имат най-малко места в ЕП.

В Гърция освен за европейски депутати, хората избират и представители на местната власт. Там лидерите на основните политически сили вече гласуваха. Повечето от тях призоваха гърците да отидат до урните и да пуснат своя вот. Социолози твърдят, че активността на гърците при избора на областни управители и кметове ще активизира и евровота, съобщава БНР.

В някои части на страната няма да гласуват- на остров Гавдос, където жителите му протестират срещу европейските власти и унищожаването на сирийския химически арсенал в Егейско море и на
остров Йос, където повече от година нямат лекар и са лишени от ферибот.

Сравнително спокойно започна изборният ден в Кипър. До 19 часа българските граждани, които живеят на острова, ще могат да упражнят своето право на глас. В 18 часа пък ще затворят избирателните секции за кипърските гласоподаватели.

61 кандидати се борят за вота в Кипър. Там близо 607 000 избиратели имат право да участват в определянето на шестимата евродепутати. 53-ма от кандидат-евродепутатите са включени в листи на партии и коалиции, осем са независими, съобщава БНР.

Днес гласуват за евродепутати и в Румъния, където близо 18 200 000 румънци трябва да изберат 32-мата представители в ЕП. Голям е броят на кандидатите- 752. Изборният ден в страната ще продължи до 21 часа. Над 18 000 секции отвориха врати в Румъния, а извън нея са разкрити близо 200. Оказва се, че румънците нямат право да променят местата на кандидатите в листите, отбелязвайки предпочитания от тях кандидат. На практика те ще трябва да дадат вота си за партийни листи.

Нормално започнаха изборите и в останалите европейски страни. Урните в Италия ще затворят в полунощ. Над 51 милиона италианци могат да избират измежду 73-ма евродепутати. Изборният ден в страната започна в 7 часа местно време.

Точно в 08 часа отвориха избирателните секции в Германия. Над 64 млн. души могат да гласуват. Там няма да има долна граница за влизане в парламента и така шанс ще имат и най-малките партии. Германия праща 96 депутата в Страсбург, 945 души от 25 партии са кандидатиралите се.

Комунални избори за 10 провинции се провеждат успоредно с евровота в Германия. Освен тях, в Берлин се провежда референдум, с който гражданите ще решат какво ще е бъдещето на летище "Темпелхоф", което вече не работи. За първи път до урните се допускат граждани под 18 години. Навършилите 16 години в провинция Хамбург имат право да гласуват днес, съобщава БНР.

Във Франция хората могат да избират между 74-ма депутати - почти една десета от състава на Европарламента. Там се очаква ниска избирателна активност. В над 400 от по-малките населени места бе удължено времето за гласуване, за да се даде възможност на хората да се активизрат.

Евроизбори и референдум за присъединяването на страната към Единния патентен съд на ЕС се провеждат в Дания. Там около 4 млн. души могат да дадат вота си днес. Близо 50% ще е избирателната активност, смятат социолози. Близо 1/3 от избирателите ще решат в последния момент коя политическа сила да подкрепят, сочат данни от проучвания в Дания.

Стандарт Нюз припомня, е гласуването за евродепутати започна в четвъртък и за 7 държави то вече приключи- Великобритания, Холандия, Ирландия, Чехия, Словакия, Малта и Латвия.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай