Върнете "златната акция" на избирателя

Грешка е отнемането на субсидиите на партиите извън парламента

Върнете "златната акция" на избирателя | StandartNews.com

Покрай протестите започна някаква психоза около Изборния кодекс, а той не е универсално лекарство. Внушението, че ако приемем нови изборни правила, политическата ни система изведнъж ще заприлича на тази във Великобритания, САЩ или някоя нормална европейска демокрация, не е вярно. Самата политическа култура в България е антидемократична и включва игнориране на обществения интерес, мафиотизиране на държавата и т.н. Хората не бива да смятат, че тези поправки ще доведат до моментално преобразяване на елита. 14 граждански сдружения предлагаме минимален пакет от промени в Изборния кодекс. Настояваме да се създаде актуален регистър на избирателите. Да се изработи дефиниция за политическа реклама и задължение за ясно обозначаване на всяко платено съдържание в медиите, както и да се гарантира безплатно време за отразяване на кампанията в обществените медии. Задължително трябва да се гарантира сигурността при отпечатване, съхранение и разпространяване на изборните книжа и бюлетини. Да се намали изискването за брой подписи за издигане на независим кандидат за депутат от инициативен комитет до 1% от избирателите. Всеки избирател да има възможност да провери в кои подписки на партии, коалиции и кандидати фигурира. Всички решения на изборната администрация да подлежат на съдебен контрол. Предлагаме и да се възстанови преференцията в пропорционалните листи - с праг за отчитане на преференциите, който ще даде реална възможност за разместване на водачеството на листата. Според мен прагът за преференциите трябва да бъде между 3 и 5 процента, така че действително да води до размествания на листите. Дори смятам, че преференцията трябва да бъде задължителна, за да се зачита вотът, както е в Полша. Възможно е да има и повече от една преференция, което ще раздвижи още повече вота. В някои страни има дори отрицателни преференции - избирателят посочва кого не иска да вижда в парламента. Трябва обаче все отнякъде да се започне, тъй като това е "златна акция" на избирателя. Гласоподавателят в момента не разполага с никакъв инструмент за влияние върху партийния апарат. В момента партии се управляват от върхушки и креатури, които са много по-лоялни към лидерите, отколкото към избирателите. Кризата на представителство е толкова дълбока, че няма да се излекуваме само с едно хапче. Трябва дългосрочно лечение и организирано обществено усилие. В крайна сметка целта е системата да се прочисти, да започне да излъчва представителство.

Машинното гласуване ще има смисъл, особено ако Народното събрание реши да въведе преференции, за което нямаме още гаранции. Има логика машинният вот да се въведе, тъй като имаме много зле функционираща изборна администрация. Това ще преодолее някои от рисковете, свързани с обработката на резултатите. Особена тежест би имала такава промяна, ако се въведат преференциите, защото те ще се отчитат много по-лесно с машините, отколкото, когато всяка бюлетина се преглежда на ръка.

Управляващите в парламента твърдят, че правят "перфектния Изборен кодекс", а в същото време отнемат субсидиите на извънпарламентарните партии. Тези два примера си противоречат. С последните промени, предложени от "Атака" и гласувани в Правната комисия, се отнемат държавните субсидии на извънпарламентарните партии - НФСБ, "България на гражданите", "Глас народен", СДС, РЗС, ВМРО-БНД и "Лидер". Вероятно приемането на тази поправка е разменната монета за присъствието на "Атака" в парламента и наличието на кворум.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай