Строежът на "Южен поток" продължава по график

Газопроводът ще е в пълно съответствие със законите и международните стандарти

Строежът на "Южен поток" продължава по график | StandartNews.com

През последните няколко дни проектът "Южен поток" се коментира ежедневно от всички заинтересовани страни, след като Еврокомисията обяви, че иска от страните членки на ЕС по пътя на газопровода да предоговорят условията в междуправителствените си споразумения с Русия. Тази препоръка беше отправена и към България. Въпреки че при първата символична заварка на "Южен поток" у нас на 31 октомври беше обявено, че между "Газпром" и Българския енергиен холдинг е подписан протокол, който гарантира, че газопроводът ще се изгражда и работи според нашето и европейското законодателство. Какво предстои пред проекта в бъдеще, как ще протече строителството, как ще бъде решен въпросът със забележките на ЕК? Тези и други въпроси "Стандарт" зададе на изпълнителния директор на проектната компания "Южен поток - България" АД от страна на ОАО "Газпром" Игор Елкин.

- Г-н Елкин, какво влияние върху проекта "Южен поток" в България и като цяло ще окажат забележките и препоръките на Еврокомисията?

- Искам да отбележа, че целта на "Южен поток" е осигуряване на надеждни доставки на гориво до европейските потребители, без транзитни рискове. Реализирането на проекта ще допринесе съществено за укрепване на европейската енергийна безопасност и ще способства за интеграцията на газовите пазари на европейските страни, което е една от целите на енергийната политика на Евросъюза. Изграждането на тръбопровода ще привлече в България и другите държави от региона значителни инвестиции, ще позволи откриване на нови работни места, ще помогне за по-нататъшно социално-икономическо развитие. След строителството и пускането в експлоатация на "Южен поток" България ще се превърне в един от ключовите енергийни центрове на Европа. Съвместната работа на Русия и България в рамките на проекта "Южен поток" се вписва логично в конструктивното сътрудничество на нашите държави, основано на дългата традиция на приятелството на руския и българския народи.

- Очаквате ли, че решаването на този въпрос ще задържи изграждането на газопровода в България и другите държави членки на ЕС?

- Искам да подчертая, че строителството на "Южен поток" продължава съгласно графика и при пълно спазване на българското, европейското законодателство и международните стандарти. Ние с внимание се отнасяме към забележките на ЕК. Отворените регулаторни въпроси относно прилагането на енергийното законодателство на ЕС ще се решават паралелно. Смятаме, че в наш общ интерес е да осигурим максимално бързо преодоляване на регулаторните пречки за получаване на максимални ползи от проекта.

- Говорителят на еврокомисаря Гюнтер Йотингер - Марлене Холцнер, заяви, че ЕК не може да спре строителството на "Южния поток". Означава ли това, че строителството на газопровода ще продължи по план, а междувременно ще се решават въпросите във връзка със забележките?

- Да, както вече казах, посочените забележки не засягат фазата на изграждането на газопровода. Енергийното законодателство на ЕС се прилага само към територията на ЕС и се отнася само до експлоатацията на газопровода. "Северен поток", минаващ през Балтийско море, и морската част на газопровода "Южен поток" по дъното на Черно море, не попадат под действието на правилата на вътрешния пазар на ЕС.
По отношение на сухопътните участъци ситуацията е следната: след преговорите с регулаторите и Европейската комисия "Газпром" е сключил споразумение с немския регулиращ орган за получаване на изключение от нормите на третия енергиен пакет за газопровода OPAL - сухопътно отклонение на газопровода "Северен поток". Сигурни сме, че полученият опит може да бъде използван за установяване на работна регулаторна рамка и за сухопътните части на "Южен поток". Постигнатото споразумение доказва, че принципите на енергийното законодателство на ЕС могат да бъдат съгласувани със законни търговски интереси на инвеститори.

- Какви са основните насоки в работата на "Южен поток - България" АД сега?

- В настоящия момент провеждаме работа по съгласуване на подробния устройствен план със заинтересовани инфраструктурни компании, за да може той да бъде приет от Националния експертен съвет и одобрен от Министъра на регионалното развитие на България. Паралелно приключваме работите по проектирането и изготвянето на Техническия проект. Оценка на неговото съответствие със Закона за устройство на територията се провежда от лицензирана българска компания, избрана чрез конкурс. В същото време друго лицензирано българско дружество, избрано с конкурс, провежда подготвителната работа за учредяване на сервитут за линейния участък на газопровода и вещни права на компанията върху поземлените имоти за площадкови съоръжения.

- Поради повишения интерес тръжната процедура за строителството на "Южен поток" на българската територия е била отложена. Кога се очаква тя да бъде подновена?

- Да, направихме тази стъпка с цел осигуряване на равни условия за всички участници, имайки предвид значимостта и важността на резултатите на конкурса за целия проект и основавайки се на принципите за публичност и прозрачност. След съгласуване на срока с акционерите, ние ще анонсираме провеждане на нова тръжната процедура за избор на изпълнител на работното проектиране, доставките на оборудване и материали, строително-монтажните работи, обучението на персонала и пускане в експлоатация на газопровод "Южен поток" на територията на Република България.

- Колко бързо очаквате да започнат работа първите български компании, които ще участват в проекта след избора на изпълнител на строителството?

- Проектът "Южен поток" ще стимулира положителен ръст в българската енергетика, а следователно и в цялата икономика на страната. В България газопроводът ще преминава през територията на цялата страна, като ще стимулира интеграционните процеси, от Югоизточна до Северозападна България, която е един от най-бедните региони в Европа. Реализацията на "Южен поток" ще осигури устойчиво развитие на страната като цяло.
Този газопровод е паневропейски проект, който ще задейства огромен трудови ресурс, като се надяваме и на принос на българските работници и компании. Очакваме в скоро време да започнем сътрудничество с български строителни компании, транспортни и логистични фирми, производители, доставчици, търговци и др.

- По времето на кой етап от строителството ще се привличат максимално количество български фирми и работници в строителството и съпътстващите дейности?

- Може да се каже, че привличането на български фирми и работници ще бъде равномерно по време на целия процес по изграждането на газопровода. Български специалисти ще бъдат задействани както в строителството му, така и в експлоатацията. Прогнозният брой заети лица ще достигне 2500, без отчитане на работниците и персонала от съпътстващите строителството дейности. Очакваме, че по време на експлоатацията на газопровода ще бъде осигурена заетост за около 250 души.

- На какво ниво е диалогът на "Южен поток - България" с българската общественост и гражданите?

- Започвайки от обществени обсъждания на доклада за ОВОС, ние установихме пряк контакт с гражданите на България. В края на ноември 2013 г. организирахме посещение на повече от 40 представители на българската общественост, Общинския съвет на гр. Варна, сътрудници на Министерството на околната среда и водите на България, експерти-еколози, както и на журналисти от 12 национални и регионални медии от България, в компресорната станция "Портовая", разположена в Ленинградска област, която е изходната точка на газопровода "Северен поток". По време на посещението там представителите на българската делегация имаха възможност да се убедят лично, че нивото на шум, в това число на нискочестотен шум, както и нивото на инфразвука в компресорната станция, е значително под допустимите норми, а компресорната станция е образец на пълен ред и безопасност на най-високо равнище.
Не спираме с постигнатото и планираме да увеличаваме активността на нашата работа с българската общественост, информирайки я максимално пълно за развитието на проекта.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай