Стойчева: Освен на Запад вече се търсят вузове в Азия

Стойчева: Освен на Запад вече се търсят вузове в Азия | StandartNews.com

Имаме бежанче от Сирия в първи клас, казва директорът на 18-о СОУ Вили Стойчева

- Госпожо Стойчева, вашето училище е единственото, в което се изучават редки езици. Колко езика звучат в класните ви стаи?

- В училище в момента се изучават 10 чужди езика. В началния етап имаме японски, френски, немски, руски, английски, корейски. За пръв път тази година въвеждаме корейски език от първи до седми клас. А в гимназията освен тези езици се изучават китайски, арабски и персийски.

- Само деца от съответния етнически произход ли избират тези паралелки?

- Напротив. Идват предимно българчета, като най-силен е интересът към японски, китайски и корейски. И вече добавяме арабски - от гледна точка, ако щете и на политическата ситуация.

- Имате ли ученици от Сирия?

- Да. Има детенце, което току-що постъпи в първи клас, и е със статут на бежанец. Случаят е наистина хуманитарен, писмото, с което бе подкрепено това искане, бе от БЧК. Детето е тук от лятото, не живее в бежански център, а на квартира със семейството си. Не знае български, така че ще го обучаваме едновременно на нашия език и на арабски.

- МОН търси преподаватели за децата на бежанците, които ще учат във "Враждебна". Обърнаха ли се вече с такава молба към вас?

- Да, вече имах няколко разговора дали е възможно да помогнем с учители по арабски. Вероятно ще го направим, ако бъдем поканени.

- Пътуват ли децата и учители на 18-то СОУ в държавите, чиито езици изучават?

- Почти няма наш учител, който да не е бил в една-две държави по различни проекти и квалификационни програми. Най-интересното от тази учебна година бе, че две групи деца посетиха Китай. Миналата година пък децата ни завършиха първи в международно състезание по китайски език. Аз самата току-що се завърнах от Сеул, където бяхме с десет деца и колега от училището, която преподава корейски. Много съм впечатлена от представянето на нашите ученици и искам да ги поздравя. Те бяха на обмен в училище, където се изучава предимно английски.

- От какво най-вече се интересуват децата ни, когато отидат там?

- От връстниците си, от фамилната им култура, доколкото успяват да я усетят. Вълнуват се от типичните за възрастта си проблеми - особено в Корея ми направи впечатление, че познават всички попгрупи, цялата музикална култура. Учителите се интересуват от системите, директорите - от организацията. Видяхме една перфектна организация, а прави впечатление и по-добрият стандарт на учителите в Южна Корея.

- Много деца ли учат китайски, има ли ваши ученици, които работят там?

- В момента при нас се обучават деца в пет класа - от 8-и до 12-ти клас, средно от 26 до 29 деца в паралелка. Всички те имат добра подготовка, някои продължават със стипендии в Китай след завършването си. Имаме деца и в Пекинския университет, и студенти в Шанхай, и наши възпитаници, които работят там. Надяваме се някой от учениците ни да се завърне тук като преподавател.

- Колко от абитуриентите ви продължават в университети в чужбина?

- Около 52 на сто от децата заминават да продължат обучението си в чужди университети както в Европа, така и в Азия. Останалата част избират да следват в България.

- Тази година заради целодневното обучение в четвърти клас се наложи да ремонтирате допълнителни стаи..

- Тази година ремонтирахме целия първи етаж, а най-важното е, че успяхме да изградим пожароизвестителна и озвучителна инсталация в цялото училище. Категорично имаме възможността и материалната база да поемем целодневното обучение до 4-ти клас. От 5-и клас нагоре обаче ще имаме затруднения, ако не преориентираме приема си и не го намалим в първи клас. Още нямаме решение по този въпрос, изчакваме последните промени по подготовката на новата учебна година. Имаме време.

- Тези дни стана актуална темата за застаряването на педагозите. Имате ли проблем с назначаването на млади преподаватели?

- При нас от три години няма проблем с назначаването на млади учители. Доста от състава ни се поднови - имахме късмет да приемем млади, симпатични, интелигентни, иновативни и много сърцати хора. Що се отнася до застаряващия състав на учителите, не обичам тази дума, но така се е наложило в публичното пространство. Аз гледам на тях като на зрели и опитни хора. Когато му дойде времето да се разделим с колегите поради тези причини, ще го направим.

- МОН лансира идеята за преференциални кредити и платени стажове, за да привлече млади учители.

- Чудесна идея. Би било добре да имат подкрепа в началото на професионалната си кариера, да придобият по-добро самочувствие, да бъдат по-добре заплатени. Европа е много различна, а в България като че ли нещата продължават да не са добри.

- Какво ново донесоха младите, вероятно в сферата на електронното обучение...

- Ние сме училище, в което е въведена системата "Мудъл" за електронна комуникация - с родителите най-вече. Успяхме да си позволим да закупим от училищния бюджет 56 лаптопа на учителите. От всички ученици, с които работим, повече от 60 на сто имат вече индивидуални портфолиа. Доста напреднахме с тези технологии, имаме и дигитален център в училището. Във всяка класна стая има монитор, има и безжичен интернет на територията на цялото училище.

- Има идея с промяна в делегираните бюджети да се дават допълнителни пари на училищата за напредъка на учениците им. Вие имате ли анализ как стоят нещата при Вас?

- Да. Идеята да бъдат подкрепени училищата, в които се работи по-добре и има добри резултати, е чудесна. И ние очакваме да имаме най-доброто финансиране. Резултатите ни от външното оценяване на държавните зрелостни изпити и в началния етап са прекрасни. Различни са за всяка паралелка, но напредъкът е съществен.

- Колко са средните заплати при Вас?

- Около 950 лева.

- Какво искате да видите в новия образователен закон, който се очаква да бъде внесен до Коледа?

- Най-вече искам да го видя приет. Да има яснота оттук нататък как ще вървим и как ще подреждаме учебно-образователния процес. Надявам се политическите сили да приемат този вариант, който ще бъде най-добър за образованието.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай