Солени глоби чакат джигитите по пътищата

150 лева за минаване на червено

Солени глоби чакат джигитите по пътищата | StandartNews.com

Със 165 гласа „за“, 1 „против“ и 3 „въздържал се“, беше приета на второ четене промяната в Закона за движение по пътищата, съобшава Дарик. 

По-солени ще са глобите за шофьорите, които нарушават правилата за движение, решиха  депутатите. 

При превишение на скоростта с над 40 км/ч извън населено място, глобата вече ще е 600 лева, като освен това ще се отнема и свидетелството за управление за срок от 2 месеца. При повторно нарушение паричната санкция ще се удвоява, а лишаването от право да се шофира ще е 3 месеца.

Забраната водачът на превозното средство да превишава тези стойности на скоростта ще се прилага и за средната скорост в определен участък от пътя, записаха още в закона депутатите.  

Според определението, предложено с измененията в закона, "средна скорост” е скоростта, с която пътно превозно средство изминава за определено време определен участък от пътя, установена с автоматизирано техническо средство или чрез система за секционен контрол на средната скорост. Предвижда се тази система за контрол да използва камери, монтирани в началото и края на участъка. 

Три пъти е увеличена и глобата за шофиране без документи. Вместо с 10,  нарушителите ще трябва да се разделят с 30 лева. Преминаването на червен светофар и неспирането на пешеходна пътека вече ще струват по 150 лева.

Задължителният преглед на автомобила ще се извършва не само при платен данък, но и ако са издължени всички връчени глоби.

Въпреки, че на първо четене депутатите гласуваха максималната скорост на автомагистралите да бъде намалена на 130 км/ч., а на скоростен път – да бъде 110 км/ч.,  на второ четене те се отказаха от тези промени.  

При възникване на пътнотранспортно произшествие лицата, които стопанисват пътищата, своевременно ще трябва да почистват пътното платно и в едномесечен срок да заменят с нови повредените пътни знаци, пътни светофари и предпазни съоръжения, както и да възстановяват пътната маркировка, приеха още депутатите. 

Пътните знаци, светофарите, маркировката и други пътни принадлежности, чието поставяне е било наложено поради временна промяна в организацията на движението или въвеждане на временни ограничения, или забрани, трябва да бъдат демонтирани от стопанина на пътя, съответно от ръководителите, отговарящи за изпълнението на ремонтните дейности, веднага след като отпадне необходимостта от тях.

Гласуването на второ четене на промените в Закона за движение по пътищата продължава. 

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай