България наистина се превърна в дом на хищни животни и грабливи птици. Не само в преносен смисъл, за кметове и политици. Но и в буквалния.
Докато едни ловци и природозащитници нощем бродят из Северизтока, за да търсят митичния черен леопард, други ловци и природозащитници денем се суетят около черен лешояд в Югозапада.
След като един месец новините започваха с хищника, днес на дневен ред е грабливата птица в Разлог. Репортерите, свикнали да хиперболизират, я нарекоха най- голямата птица в Европа.
Смут и паника в Разлог предизвика черния лешояд, кацнал на покрива на къщата на Христо и Финка Фърфарови, докато търсел храна.
Първи птицата забелязал Христо.
„Гледам тук – черен, като лешояд е. Дали е лешояд, не мога да кажа, но имаше пръстен на крака. Обърнах се и казах на жената да не се уплаши – има едно пиле тук“, каза Христо Фарфаров.
„Лешояд с голяма човка. Обърна се насам-натам, ошупен, поседи дълго. Гледаше, гледаше. Сигурно беше и гладен. Поседе си, като страхлив, ошупен и уплашен“, сподели Финка Фарфарова.
Докато лешоядът стоял на покрива, местните извикали председателя на Ловно-рибарския съюз в Разлог – Георги Цеклеов, който реагирал незабавно, като извикал природозащитници.
„Един съсед ми се обади, че срещу тях е кацнал някакъв голям орел. Отидох на място и видях, че не е орел, а черен лешояд. Свързах се веднага с Фонда за дивата флора и фауна. Оттам ни казаха да изчакаме и да видим дали ще отлети“, каза Георги Цеклеов.
Птицата отлетяла, но не много далеч – благодарение на GPS-а ѝ, била засечена в близка пшенична нива. Екип от Фонда пристигнал на място и успял да я залови, за да я върне по-късно в нейното естествено местообитание.
„Обадих се веднага, защото се притесних. С цялата истерия около черния леопард – помислих си, че може да стане нещо и с лешояда. Още повече, че в съседство има краварник, а и много овчарски кучета. Страхувах се да не го нападнат или убият“, подчерта Цеклеов.
Лешоядът все още не е пуснат на свобода – специалистите проверяват дали няма здравословен проблем.
Междувременно стана ясно, че птицата част от ято, което обитава Кресненското дефиле, и носи пръстен с GPS координати. Вероятно се е отклонила от естественото си местообитание, а след като кацнала на ниска точка, ѝ било много трудно да се издигне отново във въздуха – най-вече заради големите си размери.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com