Реакцията за джендър идеологията била преувеличена

Не трябва да има джендър идеология в училище, но реакцията на анкетата от инструмента SELFIE беше преувеличена. Това каза министърът на образованието Красимир Вълчев...

Реакцията за джендър идеологията била преувеличена | StandartNews.com

Не трябва да има джендър идеология в училище, но реакцията на анкетата от инструмента SELFIE беше преувеличена. Това каза министърът на образованието Красимир Вълчев в Сутрешния блок на БНТ.

„Този инструмент е за измерване и самооценка на дигиталната подготвеност на училищата, не е за определяне на пола. 1 от 90 въпроса изискват да се отговори какъв е полът. Този въпрос не е задължителен от гледна точка на целите на анкетата“, обясни Вълчев.

Той обясни, че служителят в МОН, който отговаря за информационните технологии е прегледал въпросите, но не му е направило впечатление - не е проявил необходимата чувствителност.

„Не сме получавали нито един сигнал през това време. В предходни случаи, когато сме получавали сигнали за спорни анкети и допитвания, сме ги спирали. Аз самият неведнъж съм казвал, че не трябва да има джендър идеология в българското училище под каквато и да е форма. Не го подкрепям като министър и като родител“, каза още той.

„Всички сме виновни, не искаме да се оправдаваме със служител. Аз лично мисля, че реакцията беше преувеличена предвид това, че на никой не му беше направило впечатление, но трябва да реагираме на всеки един подобен опит, затова поискахме от ЕК да промени анкетата и дотогава сме препоръчали да не се попълва“, коментира министърът.

Иначе това е един много полезен инструмент и трябва да остане, но не е необходимо да бъде полезен. Темата за дигитализацията и възпитанието е важна, не трябва да компрометираме инструмента и разговора за развитието на системата и какво очакваме от образованието, добави Красимир Вълчев.

Красимир Вълчев обяви още, че продължава работата по това учителските заплати да нарастват, като целта е да достигне средно ниво от около 1500 лв. през 2021 г.

Искаме да ориентираме децата и към уменията, заяви Вълчев по повод призивите за насочване на учениците към обучение, което да развива креативността им. Това, според него, предполага да бъде пренастроена цялата система към по-творчески настроените учители, които насърчават децата да мислят.

Компетентностният подход е приет и със закон от 2016 г., промяната обаче предстои да се случи, тъй като това е постоянен процес, каза Вълчев. „Тази промяна предполага по-малко да се следва учебника, повече да се насочи образованието към уменията, всички инструменти - квалификацията и оценяването трябва да бъдат променени, контролът, обясни той.

Изпитът след 10. клас не е елиминаторен, подчерта Вълчев. От него не зависи продължаването в 11. клас, той не е матура. Изпитът ще даде свидетелство след 10 клас, което ще е необходимо, ако децата искат да кандидатстват в друго училище, тъй като ще има допълнителен план прием.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай