Първият паметник на Левски в Етрополе – завет за единство и добродетели

На 188-ия рожден ден на Апостола градът издигна монумент по идея на кмета и с подкрепата на проф. дтн инж. Цоло Вутов

Първият паметник на Левски в Етрополе – завет за единство и добродетели | StandartNews.com

На 18 юли – рождения ден на Апостола на свободата – Етрополе отдаде почит към историята и героичното му дело, като откри първия паметник на Васил Левски в града. Той е поставен на място, където революционерът някога е търсил убежище, и е реализиран изцяло с дарения по програмата „Българските добродетели“ на индустриална Група Геотехмин – основен инвеститор и работодател в общината.

Разположен в близост до някогашната, съборена къща на Илия Правчанов – домакин на Левски през 1870 г., когато той основава тайния революционен комитет в Етрополе, паметникът се извисява на историческо място, останало недокоснато в продължение на пет десетилетия. Възпоменателна морена с мраморна плоча е поставена там през 1973 г., но едва през 2024 г. градът прави решителна стъпка за почитането на големия национален герой на България.

Идеята за паметника се ражда от мечтата на кмета на Етрополе инж. Владимир Александров и става реалност благодарение на подкрепата на проф. дтн инж. Цоло Вутов и четири компании - Геотехмин, Елаците-Мед, Геострой и Геотрейдинг. Скулптурата е дело на Красимир Ангелов, а архитектурният проект - на арх. Станислав Константинов.

В основата на тържеството на 18 юли беше дълбокото чувство на гордост и благоговение. Сто и седемдесет гвардейци и много граждани и гости се присъединиха към шествието през града, което завърши с грандиозна церемония на мястото на паметника. Събитието привлече и национално внимание, с речи на ключови обществени личности - вицепрезидента Илияна Йотова и председателя на Народното събрание доц. Наталия Киселова.

Символично бе засаден чинар до паметника и морената, поставена през 1973 г. Вековното дърво е избрано като знак на безсмъртния героизъм и приемствеността между поколенията. То беше засадено от кмета на община Етрополе инж. Владимир Александров, проф. дтн инж. Цоло Вутов – дарител, скулптора Красимир Ангелов и ученика Мартин Вълчанов.

Водосвет отслужи Ловчанският митрополит Гавриил в съслужие с местни духовници.

„България може – когато е обединена“

В словото си на церемонията председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова напомни на присъстващите защо идеалите на Левски продължават да вдъхновяват. „Днес Левски ни напомня за нещо, което понякога забравяме – защо е най-великият българин, защо винаги, когато има съмнение се обръщаме към него и към неговото дело. Защото той единствен ни каза едно – българите със собствените си сили могат да направят всичко, защото той повярва народа си така, както никой друг не повярва – че със собствени сили може да постигне не само политическо освобождение, не само църковна независимост, може да бъде народ, който е равен на другите…“ – каза тя.

Вицепрезидентът Илияна Йотова посочи паметника и обединението на хората около идеята за него като послание за единство и сила, доказателство, че българската кауза живее в сърцата на народа ни.

Мечтата на едно момче

За кмета инж. Владимир Александров паметникът е много повече от граждански проект. Връщайки се назад към детството си, той говори за мечтата си, родена, когато на 11 години се премества със семейството си от Русе в Етрополе и е възхитен от революционното минало на града. „Днес сбъдваме тази мечта“, каза той с глас, изпълнен с емоция. „Това не е просто паметник, направен от камък и бронз – това е паметник на делото и идеалите на Левски. Той се бореше за свята, чиста и справедлива България. България – равнопоставена на всички европейски народи.“

Инж. Александров изказа сърдечна благодарност към проф. Вутов и програмата „Българските добродетели“ на Група Геотехмин, която защитава своето име с опазването на историята и вдъхновяването на бъдещите поколения.

Кауза – националната идентичност

Проф. дтн инж. Цоло Вутов, дарителят за проекта, подчерта значението на запазването на националната идентичност. „Този паметник отдава почит не само на героя, но и на поколенията, които са съхранили паметта му. Като инвеститори и работодатели в Етрополе ние - Група ГЕОТЕХМИН - чувстваме дълбока отговорност да подкрепяме каузи, които утвърждават националната ни идентичност и ни обединяват. През годините сме доказали този ангажимент многократно. Този паметник - една от дарителските ни инициативи, заема специално място в сърцата ни“ – каза той.  И благодари на кмета, скулптора и архитекта, както и на всички, които пренасят идеалите на Левски - с труд, с думи, със сърце.

Днес повече от 52 години по-късно, Етрополе вече има не само възпоменателна морена, а свой паметник на Левски – траен знак на признателност, създаден с дарителство и съхраняващ историческа памет.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай