На левицата й трябва общ кандидат за София

На левицата й трябва общ кандидат за София | StandartNews.com

Наесен БСП ще се бори за над 95 кмета и хиляда общински съветници

Боби Цеков, Курумбашев и канадски емигрант са сред обсъжданите имена, казва Калоян Паргов

Калоян Паргов е член на ИБ на БСП, председател на Градския съвет на БСП-София. Веднага след заседанието на 48-мия конгрес на БСП разговаряхме с него за разделителните линии в БСП с новия устав на партията, може ли Столетницата да я застигне съдбата на СДС и как моделът Сириза може да се развие в България.

- Някой се опитва да възроди лидерската битка в партията в неподходящ момент
- Целта ни не е Швейцария на Балканите, а скандинавският модел социализъм
- С промените в устава ще постигнем повече централизация и дисциплина
- Г-н Паргов, какви са впечатленията ви от приключилия най-висш форум на БСП?

- Не беше конгрес като всички, които досега сме виждали. И като сценарий, и като начин на протичане. Наистина промените в устава като че ли бяха завладели по-голямата част от делегатите. Промените дават отправна точка за това как ще функционира партията. По-важното беше, че приехме документите на конгреса, които са свързани с левите стандарти, с посоките, които местните структури ще следват при подготовката и провеждането на местните избори. Декларацията, която беше приета по случай 70-тата годишнина от победата над хитлеро-фашизма е знакова, не само за България, но и за Европа като цяло.

- Какво казвате на социалистите с промените в устава?

- По същество те водят до нов начин на функциониране на партията - по-централизиран. Нивото на дисциплината и изпълнението на партийните задачи изискват една по-голяма централизация, но същевременно още на следващото Изпълнително бюро ще предложа на националното ръководство да направи и следващата крачка, а именно - към финансово и материално подсигуряване на местните структури, за да могат те да си свършат успешно работата по предстоящите избори. В противен случай ще се окажем в ситуация, активите да останат за националното ръководство, а пасивите - за местните структури. При положение, че ще има и санкции, както предвиждат новите уставни норми, които утвърдихме в неделя, смятам, че е справедливо.

- Не се ли раздели конгресът при новия устав? Прозвучаха остри реплики от страна на председателя на партията Михаил Миков и соцдепутата Кирил Добрев?

- Като че ли някой се опитва да възроди лидерската битка в БСП, използвайки една или друга възможност, без значение дали е на конгрес или на пленум. Аз лично не подкрепям тези подходи. В БСП вековната традиция повелява, че след като вече сме се произнесли по този въпрос, до следващия редовен цикъл на отчет и избори, който е след по-малко от година, можем да потърпим и да си свършим работата. Tози въпрос не стои на настоящия етап пред нас. Местните избори са тестът и лакмусът дали сме си свършили работата. От това зависи дали БСП ще върви нагоре или БСП ще продължи да спада като електорално влияние в България.

- Председателят Миков очерта параметрите за победа в национален план - по-високи резултати от местните избори 2011-та. Може ли БСП да постигне такъв резултат тази есен?

- Какво значи по-високи резултати?Първо говорим като процентно изражение, защото в абсолютни гласове трудно можем да правим сравнение, тъй като резултатите зависят и от избирателната активност. Процентът е важен и той при всички случаи трябва да бъде по-висок от този, който имаме на предсрочните парламентарни избори и съизмерим с този от 2011 г.

Количественият брой кметове да бъде над 94-95 и, разбира се, броя на общинските съветници да е над 1000. Планът минимум е да запазим тези позиции, тъй като виждаме, че и ГЕРБ отслабват своето влияние, ако можем да добавим повече съветници в местните парламенти, означава да бъдем по-категорични в налагането на левите политики.

- Като председател на най-голямата организация на БСП - тази в София, какви са вашите параметри за успехите на местните избори?

- Целите на Градската организация в София не са по-различни от националните на БСП. В момента имаме 15 общински съветници и нашият план минимум е да запазим тези 15 и по възможност да ги увеличим, защото прогнозните резултати показват, че ГЕРБ нямат това мнозинство, което имаха в два поредни парламента. А това ще увеличи нашата тежест в налагането на леви политики и решения. По отношение за кандидатурата за кмет, ние съзнаваме в момента разликата с техния фаворит-кандидат г-жа Фандъкова, която е сред политиците с най-висок рейтинг в държавата. И съзнаваме, че всеки кандидат, който бъде издигнат от БСП в София ще се бори като претендент с Фандъкова. Но не трябва да бъде считан за безумец или за луд. Защото това ще бъде проява на смелост и партийна отговорност от страна на всеки,който поеме тази тежка задача да бъде номиниран за кмет на София.

- Пред "Стандарт" ваши колеги от НС на БСП и от Градския съвет на БСП коментираха неофициално, че сред спряганите имена е и това на Борислав Цеков. Склонни ли сте на независима, непартийна кандидатура за кмет в София?

- Във вътрешнопартийното допитване, което приключи и в момента се обработва, има поредица имена, които са изброени.

- Посочете част от тях поне.

- Тези, които ще спомена са може би най-фаворизирани партийни и непартийни фигури. От партийните номинации са Корнелия Нинова, Мая Манолова, Костадин Паскалев, Георги Кадиев, Жельо Бойчев, моя милост. При непартийните имената и на Борислав Цеков и на Петър Курумбашев са лансирани. Появи се и едно ново име на Петър Клисаров, който е канадски емигрант. Той имаше доста изяви в последните няколко месеца с критични нотки и към десните правителства, подкрепящ енергийните проекти - доста иновативен и креативен човек. Вероятно е направил впечатление на партийните членове, след като откриваме името му в тази анкета. С всички тези представители ни предстоят индивидуални разговори за тяхната готовност да се или да не се кандидатират. Трябва да изберем кандидатът, който ще обедини в най-голяма степен първо твърдото ядро, за да търсим и разширяване на нашата тежест сред периферията.

- Какви ще бъдат отношенията ви с АБВ, с "Движение 21" за местните избори?

- В София аз нямам проблем в разговорите си със своите колеги. Казвам го не, за да направя някаква интрига или някакво разграничение от националната линия. В национален план тези партии избраха друг курс на поведение, но виждам, че на местно равнище те са склонни да търсим допирни точки. Идеята е да има един ляв кандидат в София и мисля, че това го дължим на всички левомислещи хора, които се разделят на АБВ, на Д21,на БСП, на Българска левица и т.н.Търсим единение, търсим подкрепа, за да можем да постигнем максимален резултат.

- Има ли вероятност за българска Сириза? Вие бяхте първият представител на ръководството на БСП, който направи посещение в Гърция след победата на партията на премиера Алексис Ципрас?

- Посещенията ми в Гърция, срещите ми с представителите на Сириза и на ПАСОК, бяха по линия на т.нар. балканско сътрудничество и търсене на общи допирни точки между левите партии без значение дали са членки или не на ПЕС и Социнтерна. Такива посещения направих и в Черна гора и в Република Сръбска, ще ходя и в Румъния. Сириза, по смисъла, по който е създадена в Гърция, няма как да се осъществи в България. Първо, защото обикновеният грък беше поставен на колене от кръга кредиторки, а Ципрас беше този, който твърдо заяви намерения да се противопостави. Предвид коалиционното правителство на Нова демокрация и на ПАСОК, които по-скоро се огънаха на кредиторките и това доведе до техния крах на изборите и възкачването на Сириза. Предстои да видим дали ще изпълнят обещанията си, тъй като за това трябват пари. В България имаме съвсем друг манталитет и история, те са доста по-различни от Гърция като предпоставка за създаване на един подобен проект. Знам, че е модерно да се говори за БГ Сириза, в събота беше учредена една такава формация във Велико Търново от Велизар Енчев. Но по-скоро ми се струва, че тя спада към онези партии с маргинализиран електорален дял, отколкото някаква по-широка подкрепа. Между другото, през 2004 година Сириза тръгва като коалиции от такива партии, докато се стигна до момента да яхнат вълната.

- Доколко има риск БСП да повтори съдбата на СДС?

- Това са отдавнашни прогнози, може би защото някои считат, че стандартните, класическите партии, вървят по този път. И СДС като отмря, сега е ред на БСП. Но докато СДС е партия с много кратка история. БСП е 124-125-годишна партия, преминала през различни периоди на своето съществуване - забрана, гонения, преименуване и пак е оцеляла. БСП е партията на лявата идея, на левите ценности и те са водещи за социалистите. Наложително е в момента да се намери нов прочит. Конгресът не случайно премина под мотото "Време е за справедливост". Справедливост, която да бъде въздадена и която липсва 25 г. в България. Справедливост по отношение на здравеопазване, образование, съдебна система. Това е основното като послание, тази справедливост предстои и точно тази посока е водеща при хората и присъства като очаквания и на предстоящите избори. Дължим я на хората, БСП я дължи, като партията, която носи отговорност и за този преход. Можем да я постигнем с нови лица и с политики, които насочват страната към един социален модел, близък до Скандинавския. Целта ни не трябва да бъде "Швейцария на Балканите", а по-скоро скандинавският модел социализъм, който се вписва в модерните и пазарни отношения.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай