Китай може да спъне ръста на икономиката ни

Китай може да спъне ръста на икономиката ни | StandartNews.com

Положителен фактор са евтините горива, които позволяват на бизнеса да намали разходите си

IT индустрията, фармацията и пластмасите ще продължат да са най-печелившите отрасли, казва Десислава Николова от Института за пазарна икономика (ИПИ)

- Г-жо Николова, наскоро премиерът Бойко Борисов заяви, че се надява да постигнем 4,5% икономически растеж за 2016 г. Според Вас възможно ли е това да се случи и кои ще са определящите фактори?

- Лично на мен един такъв процент на растеж ми се струва прекалено оптимистичен като очакване предвид международната икономическа конюнктура в момента. По линия най-вече на китайската икономика, тази година се очакват сериозни рискове пред растежа в Европа, пък и в България. Знаете, че китайската икономика се забавя с доста притеснителни темпове, доста по-бързи от очакването. Това "приземяване" може да бъде доста твърдо през 2016 г., тоест Китай може да ни изненада неприятно. България изнася за Китай все по-големи количества всяка следваща година като Китай е в топ 3 на партньорите ни извън ЕС. Тоест ние имаме много сериозна пряка експозиция към този пазар. От друга страна, имаме и непряка експозиция към него по линия на европейските икономики, които също изнасят за Китай - най-вече Германия. Съответно по тези две линии - пряката и непряката, за България ще бъде много важно с какъв темп точно ще се забави китайската икономика. Другото, което не трябва да се подценява, е че Китай е огромен пазар за суровини в световен мащаб. Над 50% от основните метали се потребяват в Китай. От ръста на икономиката в Китай зависи и световният пазар на редица суровини. А България, не трябва да забравяме, е основен износител на суровини - около 40% от българският износ е на суровини. В момента, в който цените на суровините продължат да падат, това автоматично означава по-малка стойност на българския износ. Според мен тези канали не трябва да се подценяват. Няма как България да избяга от тези международни процеси.

- Все пак забелязват ли се някакви положителни тенденции?

- Да, от друга страна има и положителни фактори от международна гледна точка, които подкрепят растежа на българската икономика тази година. На първо място това е дефлацията, която се очаква най-вече по линия на цените на горивата, но и на другите суровини. Дефлацията има две основни направления у нас. Първото е, че подкрепя крайното потребление на домакинствата, а второто - като цяло облекчава бизнеса, почти без изключения. Много малко са тези бизнеси, които не зависят от транспортни разходи. Много малко са тези сектори, които не се облагодетелстват от спада на цените на горивата. Тук въпросът е до колко спадът на цените на суровината се трансформира в спад на крайните цени на горивата. Връзката не е съвсем пряка заради големия дял на акцизите и на данък добавената стойност в крайните цени на горивата, който е около 40%. Тоест няма как изцяло да се почувства спада на цените на едро на основните пазари върху вътрешните цени. Но влияние има и то се вижда. Цените са по-ниски спрямо миналата година по това време и ще продължат да падат, макар и с доста по-бавно темпо, отколкото ни се иска. Това са положителните фактори, които подкрепят потреблението, подкрепят и бизнеса, като му позволяват да намалява своите разходи и съответно да генерира по-голяма печалба. Моите очаквания са икономическият растеж да бъде в рамките на миналогодишния - между 2,5% и 3%. По-оптимистично настроена съм от това, което е залегнало в бюджета (там прогнозата е за 2% растеж), но не мисля, че ще стигнем 4,5%.

- Инвеститорите са изправени пред изпълнена с катаклизми година, през която пазарът на акции може да се срине с 20%. За това предупреждават икономистите на Роял банк ъф Скотланд (RBS), цитирани от TheGuardian. Смятате ли, че това ще се случи?

- Можем да бъдем изненадани от нови трусове на финансовите пазари тази година, специално на пазарите на акции. Колебанията са много резки и в момента, в който възникне някаква паника, тя започва да става самоизпълняваща се. Тези съвети, които на мен ми направиха впечатление от някои инвестиционни банки към техни клиенти, е възможно да породят масова разпродажба и спад на цените на финансовите активи. И съответно това да повлияе върху корпоративните баланси и на инвестиционния климат в световен мащаб. Рискове има и те не трябва да се подценяват.

- Кои ще са основните сектори, които ще движат българската икономика през 2016 г.?

- Все още има потенциал за растеж в тези сектори, които вече се развиха предните години и бяха фактор за икономическия растеж - IT индустрията, особено аутсорсингът, не само колцентровете, а всякакви услуги, които се изнасят към България заради ниската цена на труд. Виждаме, че продължават да се правят инвестиции и в частите за коли, така че този сектор ще продължава да расте, инвестициите са предпоставка за растеж поне в следващите няколко години. Някои подотрасли на промишлеността продължават да се представят добре и да създават заетост. Фармацевтиката, пластмасите бележат високи темпове на растеж в последно време. Производството на храни също е перспективен отрасъл, тъй като ние изнасяме голямо количество.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай