Голям удар за българските студенти във Великобритания

Обединеното кралство прие куп промени

Голям удар за българските студенти във Великобритания | StandartNews.com

Голям удар за българските студенти във Великобритания. Английското правителство планира да въведе 6-процентов данък върху приходите от чуждестранни студенти и да затегне визовите правила, за да се справи с високите нива на имиграция. Завършилите в Обединеното кралство ще имат и по-кратък срок, в който да си намерят работа след дипломиране, предаде Нова телевизия.

Следването в Англия се очаква да поскъпне за чужденците, а шансовете им за реализация да намалеят, след като планът на британското правителство срещу имиграцията влезе в сила по-късно тази година. Сред промените са и нови изисквания за владеене на английски език от възрастни роднини на работници и студенти, които искат да се присъединят към тях във Великобритания.

Новата такса от 6% върху приходите от чуждестранни студенти има за цел да стимулира инвестициите във висшето образование и да изгради система за развитие на професионални умения, от които британският бизнес се нуждае. Правителството се стреми да ограничи наемането на работници от чужбина и да се насочи към над милион млади хора в страната, които нито учат, нито работят.

„Допълнителният данък върху приходите на университетите би ги принудил да увеличат годишните си такси, което ще направи образованието в Англия практически недостъпно за българските младежи. Още след Brexit се наблюдава спад в броя на българските студенти, идващи в страната. Това се дължи на промяната в техния статут – вече не са със статут на 'home students'. Вместо да заплащат годишна такса от 9250 паунда, сега плащат между 15 000 и 30 000 паунда като международни студенти", заяви за Нова студентският консултант Карина Кирякова.

Тя посочва, че в момента са необходими поне 100 000 паунда, за да се завърши бакалавърска степен в Англия. А след Brexit европейците нямат право на студентски заем, нито на редовна работа.

„Международните студенти имат ограничение от 20 работни часа седмично. Това сериозно затруднява възможността им да си осигурят достатъчен доход за нормален живот, а, както знаете, животът на Острова е скъп“, допълни Кирякова.

Промяна има и във времето за намиране на работа след завършване – досега срокът беше две години, но вече ще бъде съкратен на година и половина.

„Още сега е трудно за всички международни студенти, не само за българските, да се реализират след завършване. Причините са комплексни – икономическа криза, инфлация, намалени работни места в някои сектори, съкращения и агресивното навлизане на изкуствен интелект, който измества хората от професии в маркетинга, обслужването на клиенти и анализирането на данни“, подчерта Кирякова.

Допълнително затруднение ще бъде новото изискване за безсрочно разрешение за пребиваване – вместо след 5 години, чужденците ще могат да кандидатстват едва след 10 години престой.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай