ЕС е кола без спирачки

Националните политици вече нямат отговор на проблемите

ЕС е кола без спирачки | StandartNews.com

Улрих Бек е сред най-влиятелните германски интелектуалци и най-известният социолог в света. Автор е на парадигмалната книга "Рисковото общество" (По пътя към една друга модерност). Той беше в София, за да отбележи нейната поява на български език и да продължи разговора за бъдещето на Европа, представен от най-новото му произведение "Германска Европа".

На 4 юни Улрих Бек получи титлата доктор хонорис кауза в Софийския университет.

- Твърдите, че националните правителства са изчерпани и техните решения на кризисните ситуации не съответстват на очакванията на гражданите. Какъв е изходът от подобна ситуация, кой ще предложи адекватни мерки?

- Живеем в ситуация, в която европейските държави са обвързани в съюз. Икономиката е организирана вече транснационално. Единственият начин да се подобри възможността на политиците да отговорят адекватно на ситуацията е и те да станат транснационални, на държавно ниво това означава само едно - сътрудничество. Това е единственият изход от настоящата ситуация.
Нека ви дам пример. Данъците. Компании и всякакви финансови актьори решават, че не трябва да плащат данъци. Ако държавите си сътрудничат, подобен сценарий ще стане невъзможен. Страните ще увеличат възможностите да си събират данъците и ще е добре за тях.
Всички проблеми стават глобални и националните държави не могат да намерят решение сами.

- Българското общество е нихилистично настроено към целия политически елит. Докъде може да доведе подобна тенденция?

- Подобна ситуация може да бъде разбрана. Защото националните политици не могат да отговорят на основните проблеми и тревоги на гражданите. Те не знаят как да се справят с безработицата, с новата икономическа несигурност, с проблемите на криминалните структури. Хората стават все по-разочаровани. Това не означава, че тази ситуация ще доведе до създаването на изцяло нов модел на политиката. Напротив. Тя може да върне лентата назад и много държави отново да залитнат в стария национализъм. Затова сега е много важно да се осъзнае ролята на Европа. Тя може да е отговорът на тази нова ситуация.

- Как виждате този нов модел на Европа и Евросъюза?

- Трябва да си зададем основни въпроси - какво е значението на Европа, има ли изобщо смисъл. Европа създаде модел на модерност и накара целият свят да се организира по този модел. А сега разбираме, че е самоубийствен проект, той създава рискове, с които не можем да се справим. Ако трябва да го опиша с прости примери - все едно да произведеш кола без спирачки. Европа трябва да преосмисли модела, да го реорганизира. За целта ни трябва интелектуален дебат и нови политически институции. В ерата на интернет и комуникациите без граници не можем да се върнем към модела на нация, която се справя с всички проблеми сама.

- Може би Германия донякъде е изградила този нов модел...

- Не смятам, че е така. Може би отвън изглежда, че е така, но отвътре - съвсем не. Томас Ман каза след Втората световна война, че не трябва да има германска Европа, а европейска Германия. Сега голяма част от германците подкрепят Евросъюза. Но има и нов елит, който е превъзмогнал травмата на нацисткото минало, който смята, че е време да сме отново нормална нация. Този елит преосмисля своя национален интерес. Може би нямаме нужда от толкова много Европа, а по-скоро трябва да сме космополити, трябва да сме в добри връзки с Китай, Русия и други страни. Не знам дали идеята за европейска Германия, която беше актуална от края на Втората световна война до преди около пет години, е актуална и сега.

- Защото платихте висока цена за тази идея?

- Точно обратното. Ние сме победители от ситуацията в кризата. Експертите в Германия кръстосват европейските страни, ние печелим от еврото. Освен това Германия е най-силната страна. Имаме феномена Меркиавели - комбинация между Меркел и Макиавели. Всички говорят за нея, всички я слушат. Това е статус в световната политика. Никой не губи в обединена Европа.

- Британците са на противоположна позиция.

- Ако те напуснат ЕС, какво ще остане от тях? Уелс и Шотландия искат да са част от ЕС и ако не са в съюза, ще се отделят. Това ще доведе до разпада на Великобритания, ще остане само Англия. А на кой му пука за Англия в света? Те ще загубят позицията. Това е голяма илюзия, че можем да направим нещата сами.



Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай