Традиционно в съзнанието ни е запечатана датата 19 февруари като деня, в който е обесен Васил Левски и се покланяме пред паметта му. В последните години обаче забелязваме, че тя не се спазва толкова стриктно – венци и цветя се поднасят пред паметниците му в страната още на 18 февруари, включително и в родния му град Карлово.
Историците напоследък са категорични – точната дата на трагичната гибел на Левски е 18 февруари 1873 година. Грешка, направена преди години, е внесла поредното трайно объркване в истирическия ни календар. По стария Юлиански календар Левски е обесен на 6 февруари 1873 година. Любопитното е, че рожденият му ден също е с дата 6-и – юли, 1837 година. Честваме го на 18 юли без две мнения по въпроса. Къде са сбъркали? При преминаването към Григорианския календар, към съответната дата се прибавят определен брой дни. Този брой, обаче, се увеличава с 1 ден за всеки изминал век. Така за 18 век (от 1700 до 1800 година) се прибавят 11 дни, а за 19 век (от 1800 до 1900 година), когато е живял Левски, се прибавят 12 дни. Точно по това правило 6 февруари става 18 февруари по нов стил. След 1900-та година, обаче, към старата дата се прибавят 13 дни. Т.е. 6 февруари щеше да е 19 февруари, ако Левски беше живял през 20-и век.
Затова у нас паметната дата вече се отбелязва два дни - на 18 и 19 февруари.
В Карлово тази вечер ще се състои възпоменателна церемония по повод 149-ата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. По-рано ще се проведе кръгла маса на тема: "Васил Левски, четническите акции и комитетското дело" с участието на учени от цялата страна. Годишнината ще бъде отбелязана в Ловеч с панихида и възпоменателна церемония пред паметника му в града.
От 17:30 ч., по традиция в храма "Успение Богородично" ще бъде отслужена панихида за Апостола.След нея паметта на Васил Левски ще бъде почетена с поклонение и военен ритуал пред паметника на Апостола, който се издига над Ловеч.
На двете събития ще присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова.
От 19.00 ч. в салона на ловчанското читалище „Наука“ квартет "Светоглас" ще изнесе концерта "Любимите песни на Апостола".
Отбелязването на годишнината от гибелта на Васил Левски ще продължи и на 19 февруари с традиционния туристически поход „По стъпките на Апостола“ от Ловеч до Къкринското ханче, гражданско поклонение на мястото, където е заловен Апостолът и Националното факелно шествие „149 години безсмъртие“.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com