Съдебните изпълнители са стена срещу корупцията

 Съдебните изпълнители са стена срещу корупцията | StandartNews.com

Франсоаз Андрю, председател на Международния съюз на съдебните изпълнители, бе на посещение у нас по повод 10 г. от създаването на професията в България. Къде сме ние днес? И кога ще преодолеем предразсъдъците си към съдия-изпълнителите? Г-жа Андрю отговаря пред "Стандарт".

- Г-жо Андрю, разкажете повече за частното съдебно изпълнение във Франция. Какви са приликите и разликите с българското?
- В основни линии системата е същата. Стремим се служителите да бъдат висококвалифицирани и независими. Един съдия-изпълнител може да бъде независим само ако е висококвалифициран. Може да се каже, че дейностите във Франция и България са почти същите. Стандартите са еднакви. В Международния съюз на съдебните изпълнители, чийто председател съм, създаваме инструменти за хармонизиране.
- Какво е отношението на обществеността във Франция към вашата дейност?
- Във Франция има традиции в съдебното изпълнение. При нас няма проблеми в обществените нагласи, защото хората отдавна са го приели и свикнали. Разбира се, има хора, които понякога се питат: "Какво всъщност правят тези съдебни изпълнители?". Но в основни линии всички знаят - имаш кредитор, имаш длъжник. Целта е да се поддържа балансът между правото на единия и другия. Независимите съдебни изпълнители са стена срещу корупцията. Мисля, че няма да мине много време и хората ще осъзнаят това.
- Как стои въпросът с бившите соцстрани? И сред първите като развитие в тази област ли е България?
- Вие започнахте реформата след някои други страни. В групата водещи са Литва, Латвия и Естония. България е почти на тяхното ниво сега. Започвате на чисто, което ви улеснява значително.
- Какво представлява Световният кодекс на съдебните изпълнители?
- През 2006 г. на конгреса във Вашингтон взехме решение за създаването на кодекса. Тогава говорихме за глобализацията на правилата за професията. Създаването му ни отне 8 г. В нашата организация имаме научен съвет, в който влизат съдебни изпълнители от цял свят - Азия, Америка, Европа и Африка. Ще ви дам пример - какво е изпълнителен титул - разбирането за него не е едно и също в България, Казахстан, САЩ или Куба. Затова опитахме да намерим най-простото общо определение. Този кодекс беше представен на всички големи международни организации като Световната банка, Международния валутен фонд, UNCITRAL и т.н. И те казаха - това е инструмент за хармонизация и сега го използваме, когато помагаме на дадена държава да подобри съдебната си система и иска да отговаря на изискванията за добро управление.
- У нас често се правят законодателни промени по отношение на събирането на дълговете. Говори се за електронни търгове и електронни запори. Наблюдавате ли подобни проблеми и в други държави?
- Разбира се. Не само в Европа. Събирането на дългове е голям "пазар" и много хора искат да променят закона и да имат достъп до него. Но в действителност не трябва да възприемаме съдебното изпълнение само по този начин. То има човешки и етичен план. Принудителното изпълнение не е игра, а сериозна работа. В някои държави има специални агенции, които събират дългове. Те не уважават хората и правата на длъжника. Ще ви дам пример с Испания, където действат т. нар. Cobradores del frac. Когато някой ти дължи пари, им се обаждаш. Те имат служители с ясно различимо облекло - черен фрак и цилиндър, които следват длъжника навсякъде. Например той отива до училището да вземе децата си и служителят с фрак и цилиндър е след него. Така всички разбират, че дължи някому пари. Това е недопустимо. Борим се срещу подобни практики. Дълговете трябва да се събират от съдебните изпълнители, защото ние имаме етични правила, носим дисциплинарна отговорност и действаме под контрола на Министерството на правосъдието.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай