30 млн. се въртят на пазара за ваксини

30 млн. се въртят на пазара за ваксини | StandartNews.com

Компанията GSK е с най-голям дял от 5 г. насам, Sanofi спечели последния търг
Сумата не е голяма, но е приоритет на обществените фондове

Доставката на ваксини за бебета беше един от проблемите, с който ще запомним здравеопазването през 2014 г. Опасността от липса на задължителната имунизация за пет болести доведе дори до опит за промяна на нормативните документи. Затова решихме да ви разкажем кой какви ваксини продава у нас.

Малко над 30 млн. лв. се отделят всяка година у нас за ваксини. Сумата изглежда нищожна на фона на близо 2.4 млрд. лв, които всяка година даваме за лекарства. Пазарът на ваксини обаче има една съществена особеност - той е приоритет на обществените фондове. Средствата, които се дават идват основно от здравното министерство и касата (особено през миналата година). Едва около един милион хората вадят от джоба си за тези специфични продукти. Това е така, защото има задължителен имунизационен календар, в който влизат ваксините за основните
заболявания, които си слагат хората. У нас това са 10 основни инфекции - туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, ХИБ инфекции, пневмококови инфекции, морбили, паротит, рубеола. За ваксините срещу тях всяка година здравното министерство отделя около 30 млн. лв. Точните цифри зависят от броя на родените бебета и вида на ваксините. Общо на година са нужни над 1 млн. дози, за да се покрие задължителния календар.

Безспорен лидер на българския пазара по брой опаковки е държавната фирма "Бул Био". На година тя осигурява около 600 хил дози. Това са ваксините срещу туберкулоза БЦЖ и двукомпонентната ваксина срещу тетанус и дифтерия за реимунизации. Като стойност обаче това е едва около 500 хил. лв. на година. С най-голям пазарен дял по стойност у
нас е един от безспорните световни лидери в производството на ваксини - GSK. Kомпанията има доста подобно портфолио с това на Sanofi.

И двете фирми предлагат 4-, 5- и 6-валентните ваксини срещу хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и ХИБ инфекции, както и само срещу хепатити В, а също и срещу рубеола, и морбили. Според данните на здравно министерство за последните пет години те си поделят и първенството по стойност на задължителния имунизационен календар.

Въпреки че 2013 г. не беше типична за този пазар, тъй като ваксините се реимбурсираха от касата приходите на тези компании са около 20 млн. от близо 22. На GSK се падат около 13 млн. лв, а на Sanofi около 8 млн. лв. GSK е доставяла ваксините за паротит, морбили и рубеола, тези срещу хепатит В и пневмококови инфекции. Последната ваксина е регистрирана у нас и от Pfizer, но никога не е била заплащана от държавата. Sanofi през 2013 e имала приход от около 104 хил. лв. с ваксина срещу бяс, която се слага само при нужда. Основният й прихоид обаче е от 4- и 5-
валeнтните ваксини, поръчката, на които е била общо за над 6 млн. лв. Тази година обаче нещата се промениха.

Причината е, че Sanofi имаше затруднения да осигури нужните количества от пет-валентаната ваксина. Това доведе до серия от нормативни промени, с които накрая се реши в имунизационния календар да не се посочват конкретни ваксини, а болести. Това развързва ръцете на министерството да купува не само 5-валентна ваксина, а 4- или 6-, или дори ваксини от 1- и 2- компонента. В крайна сметка преди дни завърши търга за набавянето на 6-валентна ваксина, който спечели Sanofi. Очаква се компанията да достави до 90 хил. дози на сойност до 11 млн. лв., което ще промени и пазарните дялове на компаниите. С обществени средства у нас се плащат още няколко ваксини. Две от тях са срещу човешкия папилома вирус. Те са на GSK и MSD. Там обаче пазарът не е гарантиран, защото се слагат само по желание на родителите и се покриват от НЗОК. За първите 4 месеца на тази година касата е похарчила около 600 хил. лева за близо 4300 дози от тези ваксини.

У нас има и имунизации, които дори не се реимубрусират. Такива са тези срещу ротавирусите при бебетата, както и ваксините срещу грип. Този пазар обаче е малък, тъй като българите нямат афинитет към профилактиката. Производители на ваксините срещу ротавирусите са GSK и MSD. Тази година се очаква продажбите им да са около 600 хил лв. Регистрирани ваксини срещу грип пък имат Solvay-Abbot, Sanofi, GSK. Цената на една е около 10 лева, потреблението обаче също не е голямо.

Разработват за ебола и СПИН

Фармацевтичната индустрия не е спряла да прави опити за разработката на нови ваксини. Сред тях са трудни за лечение инфекции като СПИН, цитомагеоловируса, денга, ебола. Както и редица паразитни болести като маларията.

Задължителен имунизационен календар от 2007 до 2014 ****

Заболяване Ваксина Производител с договор към МЗ Диапазон на доставките за година в лв.

Туберкулоза БЦЖ Бул Био 62 хил. - 90 хил.

Хепатит Б ENGERIX GSK 886 хил. - 4.3 млн.

Дифтерия, тетанус, коклюш ДТК* Бул Био 189 хил.- 241 хил.

Полиомиелит IMOVAX** Sanofi 2.9 млн. - 3.3 млн.

Дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б PENTAXIM/INFANRIX*** Sanofi/GSK 3.3 млн.-10.5 млн.

Дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит TETRAXIM Sanofi 1.9 млн. - 2.7 млн.

Дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тиб б,
хепатит Б Sanofi 11 млн.

Пневмококови инфекции SYNFLORIX GSK 8.5 млн. - 19 млн. има

Морбили, паротит, рубеола PRIORIX GSK
1.9 млн.- 3.5 млн.

Тетанус и дифтерия TETADIF Бул Био 216 хил.- 905 хил.

При нужда
Бяс VERORAB Sanofi-MSD 104 хил.-401 хил.

*Последният сключен договор за ДТК е от 2009 г.
**Последният сключен договор за Inovax е от 2009 г.
***МЗ има сключен договор за INFANRIX само през 2011 г.

****Данните са от 2007г. до 2014 г. включително. Изключение правят пневмококовата ваксина, 4- и 5- валентните ваксини, които са въведени от 2010 г., както и 6-валентната, която се въведе през 2014 г.

Източник: МЗ

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай