Студенти започнаха протести заради бомбастичния ръст на таксите за платено обучение в много от висшите учебни заведения. Недоволството доведе до спешни поправки в Закона за висшето образование на първо четене, които целят да понижат новите цените с 25%, но и това явно няма да реши проблема.
По думите на учещите във вузовете това намаление е крайно недостатъчно и то трябва да бъде по-голямо. За студентите намалението, което би ги удовлетворило, е най-малко 50 на сто. По думите им ако таксите не бъдат променени, обучението за тях ще стане невъзможно.
От 50 до 200% е увеличението на таксите за платена форма на обучение за новата академична година. Новите такси в Софийския университет вече са публикувани в сайта. Най-драстично е увеличението за обучението по химия.
Студентка по право даде пример, че нейното редовно обучение по право миналата академична година е струвало 3200 лв. В момента таксата е 6700 лв., т.е. поскъпването за нея е двойно.
Въпреки че работи, тя каза, че няма финансовата възможност да плаща тази такса и за нея това би означавало да прекъсне обучението си и да търси друг вариант – например в чужбина.
„Студентите са абсолютно прави и много бързо бяха предприети мерки за коригиране. Обявените такси вече не са актуални. Вчера в парламента беше гласувано на първо четене промяна, с която таксите се свалят с 25%. Между първо и второ четене вече са внесени допълнителни предложения за намаление на таксите до 60%, както и отпадането на т.нар. коефициент за качество, която е най-висока в Софийският университет“, обясни пред бТВ заместник министърът на образованието Николай Витанов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com