И ЕС скочи срещу данък трафик, Будапеща плаши да напусне общността
Нов бунт зрее в Унгария заради плановете на правителството да наложи данък върху интернет трафика. Два дни след многохилядните демонстрации в неделя властите не оттеглиха спорния закон. Така всеки момент може да избухнат нови бунтове, както заплашиха протестиращите. Междувременно в спорния дебат се включи и ЕС, като комисарката по дигиталните въпроси Нели Крус подкрепи протестиращите. Ръководството на Унгария пък заплаши, че няма да допуска да бъде командвано отвън и ако се наложи, може да обмисли напускането на общността.
Ден след протеста унгарският премиер Виктор Орбан предложи промяна на закона и поставяне на таван на спорния данък. Според предварителния законопроект интернет потребителите трябва да плащат по 150 форинта (около 50 евроцента) за всеки гигабайт трафик. В понеделник Орбан обяви нов вариант на закона, включващ месечен таван от 700 форинта (2,25 евро) за индивидуални потребители и 5000 форинта (16 евро) за фирми. Законът обаче не бе оттеглен изцяло, както настояват протестиращите, така че опасността от нови протести до снощи не бе отминала.
Междувременно еврокомисарката по въпросите на цифровия дневен ред Нели Крус обяви, че ще продължи да подкрепя протестите. Това заяви на пресконференция Райън Хийт, говорител на Крус. Не става дума за това дали въвеждането на такива такси е законно или незаконно, това е част от поета от известно време (от правителството в Будапеща) посока на ограничение на свободите, без да се цели подобряването на положението на икономиката или на обществото, коментира говорителят. Не е добре хората да бъдат отблъсквани от интернет, борим се за повече цифровизация, добави той.
Всяко правителство, което предприеме подобни стъпки, ще обърка нещата много, заяви Хийт. Това е грешната посока, налагането на финансова бариера е само една от пречките за достъпа до интернет. Ако Унгария създаде прецедент, ще последват други случаи в Европа и това ще се отрази зле на икономическия растеж, посочи говорителят.
Ако ЕС иска да диктува политиката на Унгария, тогава страната може да обмисли излизането от съюза, пък контрира председателят на унгарския парламент Ласло Ковер, цитиран от изданието "Юрактив". Ковер заявил, че ако Брюксел иска да разпорежда как страната да бъде управлявана, то това е същото като отношението на Москва преди 1989 г. Ако това се случи, Унгария трябва да помисли за излизане от общността, посочил Ковер пред унгарските медии.
Данък "Интернет" е поредният въпрос, който предизвиква ожесточени дебати в самата Унгария и напрежение в отношенията с ЕС. Правителството на Орбан претърпя остри критики заради поредица закони, включително закон за регулацията на медиите, които бяха окачествени като недемократични и ограничаващи свободите на гражданите. Медийният закон от 2011 година предвиждаше засилване на правителствения контрол над медиите и си навлече гнева на Брюксел.
Новата конституция на Унгария, влязла в сила през 2012 г., също бе съпътствана от масово недоволство. Критиците на Орбан го обвиниха, че чрез нея се опитва да засили влиянието си и това на партията Фидес. Законът бе основно критикуван и за това, че увеличава властта на правителството върху Централната банка и Конституционния съд - институции, които трябва да бъдат независими.
Тези промени, които въпреки всички критики бяха прокарани, влошиха сериозно имиджа на Унгария и особено Орбан в Брюксел. Затова и предложеният за еврокомисар от Унгария Тибор Наврачич бе изправен пред трудности при одобрението си. С ирония бе погледнато на това, че Наврачич е предложен за комисар по културата, образованието и гражданското общество на фона на дебатите около страната по въпросите за свободите на гражданите. Европейският парламент заяви, че Наврачич по принцип е подходящ за комисар, но не и за този ресор. В крайна сметка от отговорностите му отпадна гражданското общество и той бе одобрен заедно със състава на комисията "Юнкер".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com