Турция ще помогне на ЕС да се справи с невижданата бежанска вълна срещу 3 милиарда евро, които ще бъдат отпуснати от общността през следващите 2 г. До такова принципно споразумение се е стигнало на срещата на върха в Малта, където лидерите на европейските страни търсят решение на кризата. Подробностите за плана ще бъдат уточнени на среща между ЕС и Турция в края на месеца.
Европейските лидери ще трябва да намерят начин да осигурят 3 милиарда евро през следващите две години, с които да помогнат на Турция да приеме растящия поток от бежанци и да ограничи вълната, отиваща към ЕС. Това посочи германският канцлер Ангела Меркел след срещата във Валета. В рамките на плана ЕС вероятно ще трябва да приеме част от бежанците, които да бъдат разселени в европейски държави. Турският президент Реджеп Ердоган настоява и за премахване на визите за турски граждани, пътуващи в ЕС.
На първо място сега е осигуряването на парите за Турция и организирането на среща на върха, на която да бъде подписано споразумението. От необходимите 3 милиарда евро Европейската комисия може да осигури 500 млн., заяви шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер. Останалите трябва да дойдат от 28-те страни членки. Досега обаче само Великобритания е дала заявка, че ще даде пари, премиерът Дейвид Камерън обеща 400 млн.
Според предварителната договорка с Ердоган Анкара ще трябва да се съгласи да приеме обратно мигранти, които не са турци, но са влезли в ЕС през страната. ЕС пък ще трябва да ускори процеса по облекчаване на визовия режим за турски граждани. Турция ще трябва да отвори пазара на труда за сирийските бежанци и да се погрижи за образованието на 900 000 сирийски деца, които се намират на нейна територия. Пари за това ще дойдат от европейската помощ. Също така част от бежанците ще бъдат пускани директно към ЕС по легален начин, предвижда споразумението. После ЕС ще има ангажимента да ги разпредели между страните членки.
Юнкер изрази недоволство, че планът за разселване на бежанците между страните от ЕС работи изключително бавно. "Не съм доволен от сегашните темпове за разпределение на мигрантите. Към днешна дата от 160 000 мигранти са разпределени едва 130. Ако продължаваме по същия начин, ще приключим с това към 1 януари 2101 година", каза Юнкер във Валета.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com