Тази неделя в Турция се провеждат парламентарни избори, на които ще има две основни интриги. Първата - ще успее ли управляващата Партия на справедливостта и развитието да събере необходимото количество мандати за промяна на конституцията и превръщането на страната от парламентарна в президентска, каквато е целта на турския лидер Реджеп Тайп Ердоган. Втората е ще може ли прокюрдската Демократична партия на народите да преодолее високата 10-процентова бариера, пише РИА Новости.
Основните партии в страната са четири. Безспорният лидер е управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), която, според последните социологически проучвания, ще събере 40-45% от гласовете. Тя е лоялна на действащия президент Ердоган, който, всъщност, е един от нейните създатели. Миналата година в страната бяха проведени първите президентски избори и той ги спечели. Официално сега ПСР се оглавява от премиера Ахмет Давутоглу. Неговото усмихнато и интелигентно лице с очила гледа от почти всеки електрически стълб в Истанбул. "Главната задача на Ердоган на тези избори е формирането на конституционно мнозинство в парламента и след това промяна в конституцията", смята Ефим Жигун, директор на Института за Близкия Изток на Русия. Това няма да е никак лесно, твърди експертът. "Ердоган има и мощна опозиция, която може да опита сама да сформира коалиция, а след това и правителство. Освен това президентът се скара с влиятелния проповедник Фетхулах Гюлен, както и със САЩ, дори се стигна почти до лични обиди по адрес на Обама", посочва Жигун.
Водещата опозиционна партия е Републиканска народна партия, която може да разчита на 25-30% според социолозите. Тя се опитва да обедини под знамената си всички недоволни от управлението на Ердоган, особено либералната градска интелигенция и участниците в протестите на площад "Таксим" през май и юни 2013 г. Привържениците на партията обвиняват управляващата партия в корупция и популизъм. Републиканската народна партия се смята за партията на основателя на турската република Кемал Ататюрк - още една важна претенция към това, че Ердоган постепенно отстъпва от идеите на Ататюрк.
Наблюдателите следят с интерес и прокюрдската Демократична партия на народите на Селяхатин Демирташ. Тя сега прави мощен съюз с левите движения, към нея се вливат феминистки и правозащитни организации. Тя не е само партия на кюрдското малцинство в Турция, но и партия на значителна част от опозиционните и леви сили в страната. Една от основните интриги на изборите е дали Демократичната партия на народите ще премине 10-процентовата бариера за влизане в парламента. Ако бариерата бъде преоделяна, влизането на цялата прокюрдска партия в парламента на Турция ще се превърне в сензация.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com