Сао Пауло. Повече от 200 000 души излязоха по улиците на Сао Пауло, Рио де Жанейро и най-малко 10 други бразилски градове, предаде Би Би Си.
Бразилският президент Дилма Русеф каза, че е горда, че толкова много хора се борят за по-добра страна.
"Моето правителство се вслушва в гласовете, призоваващи към промяна", каза Русеф в първите си коментари за демонстрациите в понеделник през нощта.
"Бразилия се събуди като по-силно страна тази сутрин", заяви президентът Русеф.
"Размерът на вчерашните протести е доказателство за силата на нашата демокрация. Хубаво е да видя толкова много млади хора, и възрастни, заедно да държат бразилския флаг, пеят нашия химн и се борят за по-добра страна", каза Русеф.
Русеф заяви, че нейното правителство трябва да направи повече за подобряване на достъпа до безплатно здравеопазване и образование.
Президентът Русеф по-късно отпътува до Сао Пауло за срещи с кмета и нейния предшественик, бившия президент Луис Инасио Лула да Силва.
Демонстрации се проведоха и в щатите Рио де Жанейро и Минас Жерайс.
Магазини и банки бяха атакувани от групи маскирани активисти, които са се борили с други демонстранти, опитващи се да сложат край на насилието.
Протестите започна по-рано този месец с демонстранции, призоваващи за 10%-то увеличение на цените на автобусните тарифи да бъде премахнато. Гражданските движения призовават за по-добро образование, училища и транспорт.
Повече от 50 000 души се събраха пред катедралата Сао Пауло във вторник за протест през центъра на града.
Схватки избухнаха с полицията пред офиса на кмета Фернандо Хадад. Полицаите потърсили убежище вътре в сградата. Били са хвърляни камъни и са счупени няколко прозореца; студенти са се опитали да разбият вратата на сградата.
Журналистите са били нападнати, а една кола е била запалена, докато протестиращите са подпалили полицейски пост на улица в друга част на града.
Бразилската телевизия показа снимки на една малка група от хора, участващи в плячкосване на близките офиси и магазини.
Много от демонстрантите са се оплакали от огромните суми, изразходвани за строителство на стадионите за Световната купа по футбол и Олимпийските игри през 2016, които ще бъдат приети от Рио де Жанейро.
Бразилски футболист Хълк заяви във вторник, че покрепя протестиращите. Най-малко двама други играчи са изпратили подобни съобщения през социалните медии.
Демонстрациите в Бразилия са най-големите от 1992 г. насам, когато хората излязоха по улиците, за да поискат импийчмънт на президента Фернандо Колор де Мело.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com