Немислим до момента военен сценарий за целия свят чертаят западни медии.
В представите ни за Третата световна война често фигурират окопи, разрушени градове и човешки жертви. Но според експерти, следващият голям военен конфликт може да изглежда съвсем различно – без армейски ботуши по улиците, а с рояци дронове, управлявани от изкуственинтелект, които се сражават над главите ни.
Представете си: вървите към полуразрушения си офис в центъра на Лондон, прикривате се до станция „Канари Уорф“, докато американски дрон сваля китайски робот. Успявате да стигнете до бюрото си, след като на косъм избягвате лазерен лъч, изстрелян от автоматон, командван от руснак, седящ на дивана си в Москва, пише DailyStar.
Разбира се, това е хипотетична ситуация. Но в свят на ескалиращи глобални напрежения и надпревара във въоръжаването, някои експерти не изключват сценарий, при който Третата световна война ще се води между машини.
Още през декември проф. Антъни Глийс, експерт по сигурността, предупреди, че сме в „обратното броене към Трета световна война“, след като Владимир Путин обяви нови териториални претенции. Само преди месец британските власти препоръчаха на гражданите да подготвят „72-часов авариен комплект“ – поради опасения, че Русия може да атакува ключов газопровод, подобно на инцидента с „Северен поток“ през 2022 г.
На фона на тези събития и бурното развитие на нови технологии, някои анализатори смятат, че бъдещите конфликти ще се водят основно от автономни бойни машини. Джесика Редман, експерт по изкуствен интелект и създател на SEO компанията Didgeheads, коментира:
„Вече виждаме как САЩ и Китай използват дронове във военни операции. Има пилоти, които от домовете си управляват безпилотни машини на хиляди километри. Така че да – съвсем реалистично е да си представим войни, в които роботи се бият помежду си. Това изглежда неизбежно.“
И все пак, според Редман, не всичко е мрачно. Ключовото е как ще използваме изкуствения интелект – дали като разрушителна сила, или като инструмент за напредък.
„Това може да се окаже най-великото човешко изобретение“, посочва тя. „Въпросът е как ще го регулираме и дали правителствата ще са подготвени за тази отговорност. В момента икономиките имат стимул да развиват AI колкото се може по-бързо, ефективно и евтино – а това не създава добри условия за регулация.“
Редман очертава и възможен позитивен сценарий – свят, в който хората получават универсално заплащане, а роботите поемат повтарящите се и тежки задачи. „Може би дори ще видим как AI намира решение за климатичната криза – ще предложи план отвъд нашите възможности или ще създаде нов материал, който да замени изкопаемите горива.“
Нейното послание е ясно:
„Важно е да създадем визия за положително бъдеще и да работим целенасочено за неговото постигане. Необходим е план – и колкото по-рано започнем да го градим, толкова по-добре.“
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com