Защитаващият по-тясната интеграция на Румъния с Европейския съюз Никушор Дан спечели ключови за ориентацията на страната президентски избори, чиито втори тур бе на 18 май. Победата дойде в оспорвана надпревара с твърдолинейния националист Джордже Симион. Световните агенции коментират, че високата избирателна активност е изиграла важна роля в напрегнатия вот, но анализаторите продължават да се питат накъде ще поеме Румъния, която се намира в дълбока политическа криза, а в момента е и с правителство в оставка.
Анатомия на една победа
Изборите се проведоха 5 месеца след като Конституционният съд на Румъния анулира миналогодишните президентски избори след твърдения за руска намеса и мащабна кампания в социалните медии в полза на крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску, който спечели първия тур тогава. Конституционният съд и Централното избирателно бюро не допуснаха Джорджеску до участие в повторението на вота през май.
На първия кръг на изборите на 4 май на челно място се класира лидерът на Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион с почти 41% от гласовете, а Никушор Дан остана втори с едва около 21 на сто. Редица социологически проучвания предричаха, че Симион - евроскептик и привърженик на американския президент Доналд Тръмп - ще запази този успех и на балотажа. Той обещаваше, че ако стане президент, ще назначи Калин Джорджеску за премиер и ще спре помощта за Украйна.
По време на предизборната си кампания Дан се обяви за "ясна ориентация на Запад", укрепване на трансатлантическите връзки, на стратегическото партньорство със САЩ и сътрудничеството между ЕС и Америка. Той подкрепя инициативата за въоръжаване на Европа и развитието на националния военнопромишлен комплекс и се обявява за постепенно постигане на целта за разходи за отбрана от 3,5% от БВП. Той също обеща подкрепа "без дискусии" за Украйна във войната й с Русия.
Кметът на Букурещ, който се яви на изборите като независим кандидат, беше подкрепен на втория тур от три от четирите проевропейски партии в румънския парламент - Национално-либералната партия (НЛП), Съюзът за спасение на Румъния (ССР) и Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР). Единствено Социалдемократическата партия (СДП) на подалия оставка премиер Марчел Чолаку не обяви подкрепа за нито един от кандидатите.
Дан заяви, че би искал правителство на четирите прозападни партии - ССР, НЛП, СДП и ДСУР, и спомена, че вижда настоящия временен президент на Румъния Илие Боложан в качеството му на премиер. След обявяването на изборните резултати той каза, че възнамерява да проведе неформални дискусии за съставяне на ново правителство. Чолаку подаде оставка още след първия кръг на изборите, когато коалиционният кандидат не успя да стигне до балотаж.
Етикетите на триумфа
Румънските медии определиха победата на Никушор Дан като "зрелищен обрат" заради преднината от 20 процентни пункта на неговия опонент на първия кръг. "Румъния започва от утре нов етап и има нужда от всеки един от вас", заяви той в речта пред хилядите си привърженици, които се събраха в центъра на Букурещ, за да отпразнуват победата. Те развяваха румънски и европейски знамена и скандираха "Тук сме!", "Единство!", "Европа", "Никушор" и "Русия, не забравяй, Румъния не е твоя".
Лидерът на АУР Джордже Симион призна поражението си и поздрави своя опонент за победата, като заяви, че такава е била "волята на румънския народ". Той добави, че политическата борба въобще не е приключила и "тази война едва сега започва". Междувременно редица европейски и световни лидери приветстваха победата на Никушор Дан. Първи в лавината от поздрави се отличиха председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, френският президент Еманюел Макрон, молдовската президентка Мая Санду и украинският държавен глава Володимир Зеленски.
Президентският мандат е петгодишен и е ограничен до не повече от два поредни мандата. Държавният глава има полуизпълнителна роля, която включва командване на въоръжените сили и председателство на Върховния съвет за национална отбрана, който взема решения, наред с други неща, за оказване на военна помощ. Президентът също така представлява Румъния на срещите на върха на ЕС и НАТО, може да налага вето на важни гласувания в ЕС, а също така назначава министър-председателя, висшите съдии, прокурори и ръководители на тайните служби.
Това са десетите президентски избори (след като деветите бяха анулирани) от падането на комунистическия режим в страната през 1989 г. През последните 35 години Румъния беше управлявана от четирима редовни президенти: Йон Илиеску (два непоследователни мандата), Емил Константинеску (един мандат), Траян Бъсеску (два последователни мандата) и Клаус Йоханис (два последователни мандата). Временно изпълняващи длъжността президент бяха Николае Вакарою (2007 г.), Крин Антонеску (2012 г.) и Илие Боложан (2025 г.), чийто мандат ще продължи до назначаването на нов държавен глава.
Кой е новият президент?
Роден в малкия град Фъгъраш в Централна Румъния, Никушор Дан е определян като "блестящ математик", носител на два златни медала от международни олимпиади по математика през 1987 г. и 1988 г. След като прави докторантура по математика във Франция, решава да се завърне в родината си. Кмет на Букурещ е от октомври 2020 г. и бе преизбран за втори мандат през 2024 г. след убедителна победа с 47% от гласовете.
Дан става известен с основаната от него през 2006 г. асоциация "Спасете Букурещ", която се бори срещу разрушаването на къщи от архитектурното наследство, изграждането на високи сгради в исторически квартали и намаляването на зелените площи в столицата. Асоциацията по-късно прераства в партия "Съюз за спасение на Букурещ". Заради действията си при протести като граждански активист често влиза в полезрението на полицията. Печелил е и много дела срещу местните власти.
След успешно представяне на местните избори през 2012 г. и 2016 г. Никушор Дан сменя името на партията на "Съюз за спасение на Румъния" (ССР) и я разгръща на национално равнище. През 2017 г. обаче той напуска ССР заради вътрешнопартийни разногласия във връзка с референдума за т. нар. "традиционно семейство". Дан иска в партията да има място за хора както с прогресивни, така и с консервативни възгледи, и тя да не заема официална позиция "за" или "против" дефиницията на брака в конституцията като "съюз между мъж и жена".
Никушор Дан живее от близо 20 години със своята приятелка Мирабела, с която имат две деца - момиче и момче.
Според Никушор Дан Република Молдова е "стратегически приоритет" и Румъния има морален дълг да подкрепя европейския път на съседната страна. Новоизбраният президент смята, че сигурността на Румъния и на Молдова зависят "съществено" от начина, по който ще приключи войната в Украйна и подкрепя съседната държава. Дан иска войната в Украйна да приключи със справедлив мир, който да устройва Украйна, защото в противен случай се отваря път към по-нататъшно напрежение в региона.
В икономически план Никушор Дан се застъпва за намаляване на публичните разходи, деполитизиране на държавните компании, борба с укриването на данъци, развитие на селскостопанския сектор и създаване на благоприятен климат за инвестиции. Борбата с корупцията и силната и независима съдебна система са сред другите му приоритети във вътрешната политика.
Нова битка в Букурещ
С назначаването на Никушор Дан за президент на Румъния позицията на кмет на Букурещ ще остане вакантна. Това означава, че скоро ще последват нови избори. Според публикации в местни медии на политическата сцена вече изплуват имената на потенциални кандидати, изявили намерение да се включат в надпреварата за поста. Тиражират се и няколко имена, близки до новия президент.
Един от възможните варианти е Чиприан Чуку, настоящият кмет на Шести сектор. Той е във втория си мандат като кмет и заема позицията на първи заместник-председател на Национално-либералната партия. Даниел Балуца, кмет на Четвърти Сектор, е друг потенциален кандидат.
Наскоро бившият кмет на Букурещ и настоящ евродепутат от редиците на Социалдемократическата партия Габриела Фирея обяви, че би била заинтересована да се кандидатира за нов мандат, ако позицията е свободна. Спряга се и името на Влад Георге, близък сътрудник на Никушор Дан. Той е и първият политик, който поиска от кмета да се кандидатира за президент след касираните избори. Двамата са си сътрудничили в миналото в основаната от Никушор Дан партия "Съюз за спасение на Румъния".
Възможен вариант за поста кмет на Букурещ е и Каталин Друла, бившият лидер на "Съюз за спасение на Румъния". Дан Трифу, заместник-председател на фондация Eco-Civica, също обяви своята кандидатура за кмет. Той е известен с борбата си за опазване на околната среда.
След потвърждаването на резултатите от президентските избори от Конституционния съд Никушор Дан е длъжен да подаде оставка от длъжността кмет. Позицията се обявява за свободна и изпълнителната власт трябва да представи календар за частични местни избори. Правителството има 90 дни, за да определи дата. До провеждането им ръководните функции ще се изпълняват от временно изпълняващ длъжността кмет, назначен измежду настоящите заместник-кметове. В момента кметството на Букурещ има двама заместник-кметове - Адриан Вигечиу (СДП) и Стелиан Буждувяну (НЛП). Съгласно законодателството Общинският съвет ще гласува за назначаване на един от двамата за временен генерален кмет.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com