Президентката на Перу, Дина Буларте, получи остри критики след противоречивото решение на администрацията ѝ да увеличи президентската заплата, за да бъде равна на тази на други лидери в Латинска Америка.
В страна, където 30% от населението живее в бедност, а минималната работна заплата е 305 долара на месец, възнаграждението на държавния глава се увеличава от 4 400 на 10 000 долара.
„Това е шега“, казва пенсионер пред екипа на "Ройтерс" и добавя:
„В Перу има екстремна бедност и президентката трябва да даде пример.“
Това е поредният скандал в администрацията на Дина Буларте. През 2023 г. тя си прави операция на носа и отсъства две седмици, без да уведоми обществото, оставяйки поста празен.
Година по-късно домът ѝ е обискиран и полицията открива няколко недекларирани часовника „Ролекс“ - скандал, който медиите наричат „Ролексгейт“. Това са само част от събитията, превърнали Буларте в най-мразения лидер не само в Перу, но и в света, с одобрение, достигащо едва 4%. Но как е възможно толкова непопулярен политик да продължава да управлява?
Но Дина Буларте, въпреки че управлява в епицентъра на конституционната криза, вече две години успява да остане на поста. Според анализатори това се дължи на добрите ѝ отношения с парламента и взаимния им толеранс към корупцията - тя позволява на конгреса да управлява, а в замяна получава подкрепа.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com