Проф. дин Николай Овчаров
Последната спирка по време на пътуването ми в Индокитай през февруари 2016 г. е екзотичната държава Мянма, заемаща западната част на огромния полуостров. Повечето от читателите я познават като Бирма, както се е наричала до 1989 г. Това е изкривеното название, дадено от британците през ХІХ в.
Животът по тези места датира от хилядолетия, но първият документиран народ са моните. Това родствено на кхмерите племе живее на юг по долините на реките и край бреговете на океана. В ІІІ в.пр.Хр. е създадено тяхното кралство Суварнабхуми, чиито център става пристанището Татон. Религията им е смесица на индуизъм и будизъм. Моните поддържат връзки с Индия още във ІІ в.пр.Хр., когато индийският цар Ашока праща в Суварнабхуми пратеници и будистки монаси.
На границата между старата и новата ера от Тибет към Индокитай приижда народът пю. Те заемат най-вече долината на река Иравади и южния район Аракан. Според китайските хронисти пю създават 18 кралства, в които се почита будизма от направлението Тхеравада. Чуждестранни пратеници разказват за богатството на тези градове-държави, за техните манастири и украсени със сребро и злато храмове.
Към ІХ в. в долината на Иравади се появяват племената мянма. Китайските летописи отбелязват, че в 850 г. княз Пинбу укрепва град Баган и го превръща в свое седалище. Неговото значение нараства и притежанието му се смятало за много важно. В този период мянма са будисти, но в 964 г. княз Сорахан се отрича от тази религия и въвежда почитането на човека-змия Наги. Следващите десетилетия са белязани с борбата за престола между две семейства и множество дворцови преврати.
Преломна се оказва 1044 г., когато владетелят Аноратха обединява държавата, а Баган става официална столица. Затова той се смята за първия крал на Мянма. По това време в страната е взело връх учението на индуизма, а будизмът се изповядва само на някои места. В тази обстановка управляващият в Татон крал на моните Мануха праща в Баган монаси, които да убедят Аноратха да приеме будизма.
Мисията завършва с пълен успех и мянмарският крал прегръща тази религия. Той обаче иска от Мануха да му прати свещени реликви и книги, каквито той му отказва, съмнявайки се в дълбочината на неговата вяра. Тогава Аноратха предприема неочакван военен поход и превзема Татон, пленявайки краля и 30 000 мони. Той преселва в Баган заловените будистки монаси и занася там всички свещени реликви и ръкописи. Окуражен от тази победа, крал Аноратха започва огромно строителство на храмове и
през следващите два века Баган става световен център на будизма
На благоденствието е сложен край в средата на ХІІІ в. с нахлуването в Мянма на страшните монголски орди, водени от внука на Чингис хан, Хубилай. В опит да спре нашествениците, последният цар на Баган започва да разгражда каменните храмове, за да строи укрепления. Обзето от ужас, населението на града се разпръсква из страната и той е завзет практически без съпротива.
Монголите скоро се оттеглят, но империята никога не успява да се съвземе. Надигат глава градовете на моните, а от североизток идва поредното племе, това на шаните. През ХІІІ-ХVІ в. тече непрекъсната борба между мянма, мони и шани, които и до днес са основните етноси. За кратко време в края на ХVІ в. Мянма е обединена от династията Таунгу, но в 1752 г. е отново разгромена от моните. На власт идва династията Конбаун начело с крал Алаунпая, който след петгодишни войни успява да завземе и разори монската столица Пегу. Той и неговите наследници водят изтощителни войни със съседен Сиам (Тайланд), които имат променлив успех.
В тази объркана политическа картина през ХІХ в. се появяват британците. Комбинирайки военни операции и дипломатически интриги, те овладяват монските княжества и южната част на Мянма. Местните жители отстъпват земята си педя по педя и англичаните трябва да водят с мянмарците цели три войни. Особено се отличава командващият армията през Първата англо-мянмарска война ген. Маха Бандула.
Не помагат дори човешките жертвоприношения, които жестокият владетел Тибо Мин нарежда да се извършат. На 1 януари 1886 г. държавата става британска колония под името Бирма. Започва нова ера, белязана със създаване на английско законодателство и администрация от британски чиновници. Строят се железници и пристанища, а Бирма става един от най-големите износители на ориз.
За да удържат сложните национални проблеми в страната, британците стимулират отделни националности за сметка на други.
Това поражда недоволство, довело през 30-те години на ХХ в. до открита борба за независимост. Оглавява я младият юрист Аун Сан, който в трудните времена в навечерието на Втората световна война се
опитва да маневрира между англичаните и настъпващите японци
Накрая избира последните и застава начело на Армията за освобождение на Бирма.
В 1943 г. Аун Сан успява да издейства формална независимост, но когато японците губят войната, той веднага взема страната на американците и англичаните. След като Империята на изгряващото слънце капитулира през август 1945 г., британците се връщат, но така и не успяват да възстановят старите си позиции. Накрая са принудени да се изтеглят и на 4 януари 1948 г. е провъзгласен Бирманския съюз.
Още преди това Аун Сан е убит от заговорници, а англичаните залагат истинска етническа бомба, обещавайки преди оттеглянето си независимост на различните племенни групи. Работата е там, че старите етнически вражди са още живи и народите от териториите Шан, Мон, Карен, Аракан и др. силно искат да се отделят. Това създава условия за сепаратизъм и дори за въоръжена съпротива.
През март 1962 г. е извършен военен преврат и армията взема властта в свои ръце. Както е модерно за времето, е избрана социалистическа ориентация, довела до глад, разруха и международна изолация. В 1988 г. избухват масови размирици, завършили с идването на нова военна хунта, отменила социалистическата насоченост. Следва твърда диктатура на генералитета, целяща възвръщането към нормален живот. През 2011 г. най-сетне страната стига до нормално гражданско управление.
Кацам на летището в Янгон, известен в британската епоха като Рангун. Посреща ме симпатичната Пуи, която утре ще ме разведе в него. А аз нямам търпение да видя града, до който само преди няколко години е било почти невъзможно да се стигне.
Невероятният град Баган
Недалеч от днешния град Мандалай в Мянма се намират останките от древната столица Баган. Това е безкрайно море от храмове и ступи в обширната равнина, изградено в периода на разцвета през ІХ-ХІІ в. Този град е сравним единствено с невероятната столица на Кхмерската импери в Камбоджа, великия Ангкор.
Дъщерята на Аун Сан оглавява борбата за демокрация
След военния преврат от 1988 г. се появява опозиционната Лига за демокрация, водена от дъщерята на Аун Сан, Аун Сан Су Чжи. Тя обаче е поставена под домашен арест за цели 20 години, докато в 2012 г. категорично печели изборите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com