Кристалина Георгиева с предупреждение, за кого

МВФ ще намали прогнозата си за световния икономически растеж за 2023 г.

Кристалина Георгиева с предупреждение, за кого | StandartNews.com

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви в четвъртък, че МВФ ще намали прогнозата си за световния икономически растеж за 2023 г. спрямо настоящата оценка за експанзия от 2,9 на сто, предаде Франс прес, цитирана от БНР.

През юли Фондът намали прогнозата си за растеж за тази година до 3,2% и за следващата година до 2,9%, като това представлява трета поредна низходяща ревизия.

В забележки, подготвени за нейна реч в Университета "Джорджтаун" във Вашингтон, Георгиева заяви, че МВФ ще предупреди за нарастващи рискове от рецесия в своя последен документ за прогнозите за световната икономика, който трябва да бъде публикуван следващата седмица (на 11-ти октомври).

Една трета от страните се очаква да претърпят икономически спад с поне 0,5% и "дори когато растежът е положителен, ще се почувства като рецесия поради растящите цени, които намаляват доходите", предупреди тя.

"Като цяло очакваме глобална загуба на икономическо производство от около 4 трилиона долара от сега до 2026 г. Това е размерът на германската икономика и ще представлява огромен неуспех“, подчерта тя.

Кристалина Георгиева призова държавите и институциите да "действат сега и заедно", заради нарастващия риск от рецесия в света, предизвикан от взаимосвързаните икономически сътресения.

"За по-малко от три години преживяхме шок, след шок, след шок“, каза Георгиева в речта си в "Джорджтаунския университет".

Смущенията в световното предлагане вече бяха предизвикателство, тъй като търсенето нарасна след забавянето на коронавирусната пандемия, подхранвайки инфлацията в световен мащаб, а напрежението се влоши след руското нахлуване в Украйна, определено от шефа на МВФ като "безсмислена война", което предизвика скок на цените на храните.

"Инфлацията далеч не е преходна, а стана по-устойчива" и действия, преди високите цени да се затвърдят, представляват ключово предизвикателство за политиците, посочи Георгиева, предупреждавайки, че "цената на грешна политическа стъпка може да бъде огромна".

Шефката на МВФ поддържа изцяло действията на централните банки срещу инфлацията, но предупреди за възможни рискове от "твърде силното и твърде бързото" затягане на паричната политика, което би могло "да потопи редица икономики в продължителна рецесия".

"Недостатъчното затягане на паричните политики (повишаване на лихвите) би довело до закотвяне и укрепване на инфлацията“, но от друга страна "твърде много и твърде бързо вдигане на лихвите, при това по синхронизиран начин в различните страни, може да тласне много икономики към продължителна рецесия", предупреди тя,

Въпреки рисковете, централните банки трябва да продължат да "действат решително", смята шефът на МВФ.

"Докато паричната политика натиска икономическата спирачка, не трябва да имате фискална политика, която фа настъпва газта", посочи още тя.

Георгиева подчерта и необходимостта от фискални политики, които да помогнат на най-уязвимите сегменти от обществото, но предупреди, че усилията трябва да бъдат насочени "с лазерно точен фокус върху домакинствата с по-ниски доходи", за да се избегне действие срещу провежданата в момента затягаща парична политика.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай