Той е духовно предан на над милиард католици по целия свят, заема една от най-разпознаваемите роли в света и ръководи суверенна държава. И все пак Папата – върховният глава на Римокатолическата църква – не получава традиционна заплата, пише Дейли мейл.
Вместо това, Ватиканът, най-малката независима държава в света, осигурява всяка нужда на папата – от настаняване и храна до пътуване, здравеопазване и сигурност.
Всъщност папа Франциск, известен със своя пестелив и скромен начин на живот, активно отказваше всякаква форма на лични доходи през целия си период като глава на Църквата от 2013 до 2025 г.
Макар технически папата да има право на скромна заплата – оценена на около 2500 евро на месец (приблизително 2150 британски лири), решението му отразява това на неговия съименник, Свети Франциск от Асизи, и отразява ангажимента му към простотата и бедните.
Предишни папи също никога не са получавали щедри заплати. Вместо това, Ватикана осигурява живот, при който разходите са изцяло платени.
Настаняването традиционно се осигурява в разкошния Апостолски дворец, въпреки че Франциск е известен с избора си да остане в по-семплата къща за гости Domus Sanctae Marthae на територията на Ватикана.
Въпреки че папата не получава заплата, той далеч не е беден. Оценките за нетното богатство на папа Франциск, което включва достъп до папски активи и финансирани от Ватикана услуги, се движат около 12 милиона паунда, пише petel.bg.
Той има достъп до автопарк, официални резиденции и щедра сума за благотворителни дарения, като например когато папа Франциск дари 200 000 евро на затворници в римски затвор.
И все пак тези ресурси не са за лично удоволствие. От папите се очаква да подкрепят духовното настойничество, а не финансовата изгода.
Всъщност, ролята е свързана с доживотни отговорности – дори след пенсиониране, както се вижда от случая с почетния папа Бенедикт XVI, който е живял във Ватикана до смъртта си през 2022 г.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com