Брюксел
Нови разпоредби за изхвърляне и рециклиране на батерии от днес са задължителни в Европейския съюз и страните, които не ги изпълняват са заплашени със санкции, предадоха ДПА и Франс прес.
Новата система е важна стъпка към целта да превърнем Европа в рециклиращо общество, за да защитим околната среда и здравето на хората, заяви еврокомисарят по околната среда Ставрос Димас.
Новите разпоредби забраняват в ЕС да се продават батерии с повече от 0,0005 процента съдържание на живак и преносими батерии, като популярните формати AA и AAA, с повече от 0,002 на сто съдържание на кадмий.
Живакът и кадмият са отровни и нанасят редица вреди на човешкото здраве - от мозъчни увреждания до рак. Съвременните никел-кадмиеви батерии могат да съдържат до 13 процента кадмий, сочат проучвания на ЕС.
Страните-членки ще трябва да гарантират, че най-малко 25 процента от преносимите батерии се събират и рециклират до 26 септември 2012 г., а до 2016 г. този процент трябва да достигне 45. Държавите трябва да гарантират, че производителите и търговците събират използваните батерии без допълнителни такси, независимо дали става въпрос за малки батерии AAA или акумулатори на автомобили.
Според данните на Европейската комисия (ЕК) през 2002 г. европейските граждани са изхвърлили 45,5 процента от всички преносими батерии, закупени през тази година (72,115 тона отпадъци), в сметища, в които те не се рециклират.От 27-те страни членки единствено Естония, Латвия, Испания, Малта, Холандия, Австрия и Словения са въвели разпоредбите във вътрешното законодателство. Ирландия, Полша, Финландия и Литва са ги въвели частично, изрази съжаление ЕК./
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com