На срещата на лидерите на ЕС в словашката столица бе одобрена Братиславска декларация за бъдещето на Евросъюза. "Радостен съм, че съгласувахме Братиславската декларация или "пътната карта", заяви словашкият премиер Роберт Фицо на пресконференцията след приключването на форума в петък.
Председателят на Евросъвета Доналд Туск конкретизира основните моменти от нея. "Смятаме за поправим предишните грешки и да продължаваме напред заедно с 27 държави. Решихме да не допускаме повече повторение на миналогодишното положение с нелегалната миграция", изтъкна Туск. Той отбеляза, че картата предвижда да се продължи сътрудничеството с Турция, с балканските и африканските страни в рамките на борбата с мигрантската криза.
Освен това ЕС ще прави всичко възможно, за да подкрепи страните-членки в борбата с тероризма.
"Също така е решено да се засили сътрудничеството за външната сигурност и отбраната на ЕС, да се създаде икономическо бъдеще за всички държави, както да се съхрани нашия начин на живот", изтъкна още Туск. Той особено подчерта необходимостта да се защитят външните граници на ЕС.
Държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС без Великобритания си дадоха
6 месеца, за да върнат загубеното доверие в ЕС. Лидерите са направили това по инициатива на френско-германския "мотор", за да покажат своето единство с цел преодоляване на последиците от предстоящия Брекзит.
Страните членки на ЕС не са единни по въпроси като икономическия растеж или миграцията, но външната политика се определя с консенсус на всички, заяви пък върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини, цитирана от ТАСС. "Известно е, че страните членки имат различни позиции по въпроси като икономическия растеж и миграцията. Но в Братислава беше укрепена основата на общата външна политика и политиката на колективна отбрана", заяви Могерини в интервю за в. "Кориере дела сера", обобщавайки резултатите от неформалната среща на ЕС. Ръководителката на европейската дипломация подчерта, че няма разногласия по отношение на Русия. "Преди два дни единодушно удължихме санкциите. Също с единодушие беше решено да се отворят канали за диалог по основни въпроси от взаимен интерес. Водя сътрудничеството с Москва по решаването на проблемите на Сирия и Близкия изток от името на страните членки и няма никакви проблеми", подчерта тя.
След срещата в Братислава италианският премиер Матео Ренци изрази открито неудовлетворение от постигнатите споразумения по икономическия растеж и миграцията. Той не участва в съвместната пресконференция на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд, като подчерта, че не споделя техния подход към тези въпроси.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com