Босна остана без питейна вода заради наводненията

Босна остана без питейна вода заради наводненията | StandartNews.com

Сараево. Около една четвърт от населението на Босна и Херцеговина е  без чиста вода след най-лошото наводнение в модерната история на страната, заяви външният министър, предаде Би Би Си.

Златко Лагумджия заяви, че унищожянията са "ужасяващи" и направи сравнение с войната в Босна през 1992-95.

Най-малко 35 души са загинали в Сърбия и Босна в наводнения, причинени от безпрецедентни проливни дъждове. Още жертви се очаква да бъдат открити след оттичането на водите.

"Последиците от наводненията са ужасяващи", заяви Лагумджия на пресконференция. "Това е не по-малко от разрушенията, причинени от войната."

Той каза, че повече от 100 000 къщи и други сгради вече не са използваеми, а пътната инфраструктура е силно повредена.

Лагумджия обяви, че са се активизирали около 2000 свлачища, някои от които са били минни полета, останали от войната. Близо 120 000 неексплодирали мини остават в повече от 9400 внимателно отбелязани минни полета.

Близо 1.6 млн. души са засегнати от най-тежките наводнения от един век насам в Сърбия и Босна.

Около 1000 доброволци подсилваха диги в Белград по река Сава. Някои копаят на ръка, пълнят чували с пясък. Други ги струпваха на най-уязвимите места по 12-километровото протежение на река Сава в столицата, която до момента е пощадена от наводненията.

Кметът на Белград Синиша Мали уточни, че над 300 000 чувала с пясък са били струпани по бреговете на Сава в столицата. "За момента положението е под контрол", уточни той.

Правителството на Босна и Херцеговина обяви ден на траур на 20 май, заради природните бедствия в страната. В деня на траур знамената върху всички държавни сгради са свалени наполовина. Правителството на Република Сръбска също обяви ден на траур заради загиналите граждани в катастрофалните наводнения.

В съседна Сърбия около 600 000 души от 7,2-милионното население на страната са засегнати от наводненията, съобщи Световната програма по прехрана (ПАМ) към ООН. Над 25 000 пострадали са евакуирани до момента в Сърбия. Властите в двете страни, където наводненията отнеха живота на най-малко 47 души, предупредиха за "епидемиологична катастрофа", ако районите не бъдат бързо почистени и дезинфекцирани, защото метеоролозите прогнозират, че температурите ще достигнат 30 градуса.

САЩ изпратиха 26 тона хуманитарна помощ за Балканите след опустошителните наводнения в региона, съобщи Пентагонът. Помощта включва генератори, материали за пречистване на вода, бутилирана вода, гориво, кухненски съдове, спални чували, лопати и непромокаеми дрехи, заяви говорителката на Пентагона подполковник Кейти Уилкинсън.

Русия също изпрати помощи за хората в бедстващите райони. Самолет Ил-76 на Министерството на извънредните ситуации отлетя за Ниш, като на борда му имаше 29 тона хуманитарна помощ.

Журналист на АФП стана свидетел на свлачище в Косава, където двайсетината къщи на селото се наклониха и се преместиха с около трийсет метра. Един от най-засегнатите сръбски градове е Обреновац. Сръбското министерство на вътрешните работи издаде заповед за незабавна и пълна евакуация на Обреновац поради катастрофалните наводнения. Тоталната евакуация се наложи поради опасността от повишаване на нивото на река Сава. Вътрешният министър Небойша Стефанович съобщи, че остава критично положението в Шабац, Мали Зворник и Шид. Евакуирани бяха около 8500 души от околните села на Шабац.

Сръбските спасителни екип успяха да предотвратят разрушаването и потапянето на топлоцентралата в Костолац.

Съхраняването на централата бе нашият приоритет. Сега сме насочили всичките си сили за съхраняването на централата "Никола Тесла", съобщиха от Републиканския щаб за извънредни ситуации.

Сърбия може да разчита на помощ от 1 млрд. евро от Фонда за солидарност на ЕС за отстраняване на дълготрайните последици от катастрофалните наводнения, заяви еврокомисарят по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева.

"Като страна-кандидат Сърбия има достъп до средствата от Фонда за солидарност на ЕС в размер на 1 млрд. евро годишно", заяви Георгиева на пресконференция в Брюксел. Фондът беше създаден след тежките наводнения в Централна Европа през миналото десетилетие, а условие за получаване на средства от него е щетите от наводненията да надхвърлят 0.64% от БВП на пострадалата страна.

"Освен това еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле търси начин за осигуряване на допълнителни средства от предприсъединителните фондове", допълни Георгиева. Тя каза още, че за Босна и Херцеговина, която няма статут на страна-кандидат, достъпът до фондовете е по-сложен. "Реагирахме веднага след като получихме исканията от Сърбия и Босна и Херцеговина", каза еврокомисарят и допълни, че са изпратени помпи с висок капацитет, хеликоптери и лодки, както и общо 450 доброволци от държавите членки на ЕС.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай