Байдън каза за Америка, Брекзит и екипа си

Съединените щати са готови отново да бъдат глобален лидер, каза Джо Байдън

Байдън каза за Америка, Брекзит и екипа си | StandartNews.com

Джо Байдън заяви, че Съединените щати са готови отново да бъдат глобален лидер, съобщиха световните агенции.

Новоизбраният президент представи на брифинг в своя град Уилмингтън, щата Делауер, дипломатическия екип и екипа по националната сигурност в бъдещото правителство.

„Искам да ви кажа, че Америка се завърна, мултилатерализмът се завърна, дипломацията се завърна“, каза на свой ред избраната от Байдън за постоянна представителка на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд.

Избраната за вицепрезидент Камала Харис предупреди, че задачата ще бъде трудна. "Трябва да прегрупираме и подновим съюзите на Америка, да изградим отново и укрепим институциите на националната сигурност и външната политика, които гарантират нашата сигурност и защитават националните ни интереси“, каза тя.

Байдън припомни решимостта си да се бори срещу климатичните промени, представяйки бъдещия си специален пратеник в този ресор Джон Кери. „Не подценявам и за секунда факта колко ще е трудно да спазя смелите ангажименти, които поех в борбата срещу климатичните промени. Но същевременно никой не трябва да подценява и за секунда решимостта ми да го направя“, каза той.

Байдън заяви пред журналисти, че не иска да види охранявана граница между Република Ирландия и Северна Ирландия, съобщи Скай нюз.

В речта си в Уилмингтън Байдън каза, че е обсъдил въпроса с Борис Джонсън и други европeйски лидери. По-рано Байдън се бе намесил в споровете около границата с предупреждение, че нарушаване на Споразумението от Разпети петък застрашава перспективата за постигане на бъдеща търговска сделка между Съединените щати и Обединеното кралство. Тогава Байдън посочи, че Америка не може да позволи Споразумението от Разпети петък, довело до установяване на мира в Северна Ирландия, да стане жертва на Брекзит.

Байдън отбеляза, че още не е получил редовните доклади на разузнаването, но те са му били предложени. Така наричаният „президентски дневен брифинг“ представлява сводка от секретни доклади на разузнаването, изготвяна всеки ден за запознаване  на американския лидер с последните заплахи за сигурността по света. Това, отбелязва Скай нюз, се приема като пореден знак, че Доналд Тръмп вероятно ще се откаже да оспорва предаването на властта в Белия дом.

Кои са обявените досега от Байдън нови имена в неговия екип

Сред обявените са членове на дипломатическия екип и екипа по националната сигурност в бъдещото правителство, с който ще работи.

Бъдещият държавен секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че никоя страна не може да реши сама световните проблеми и за целта е необходимо международно сътрудничество.

Блинкен, който е одобряван от Израел, има дълъг опит както на държавната служба, така и като съветник на политически лидери от Демократическата партия, най-вече на Байдън. По време на президентството на Клинтън той е бил автор на речи и служител на Съвета за национална сигурност. А при Джордж Буш- старши - директор на персонала на Комисията по външни отношения на Сената (2002-2008 г.).

Байдън припомни решимостта си да се бори срещу климатичните промени, представяйки бъдещия си специален пратеник в този ресор Джон Кери, който беше държавен секретар по време на втория мандат на Барак Обама. Кери беше един от водещите архитекти на Парижкото споразумение за климата, от което президентът Доналд Тръмп се оттегли.

"Не подценявам и за секунда факта колко ще е трудно да спазя смелите ангажименти, които поех в борбата срещу климатичните промени. Но същевременно никой не трябва да подценява и за секунда решимостта ми да го направя", каза 76-годишният Кери - 2 години по-млад от Байдън.

Той вече обеща, че още в първия ден на своя мандат, на 20 януари 2021 г., ще се върне към споразумението за климата, от което Тръмп извади САЩ.

За директор на Националното разузнаване пък е номинирана жена - Аврил Хейнс. Тя става първата дама, която заема този пост.

"Избрах професионалист  - яростен застъпник на това да се казва истината", заяви спечелилият изборите представител на Демократите.

За министър на вътрешната сигурност Байдън номинира Алехандро Майоркас.

Избраният за президент заяви, че това е "една от най-трудните позиции в правителството" и Майоркас ще изиграе много важна роля в справянето с "нашата нефункционираща имиграционна система".

Джейк Съливан пък беше номиниран за съветник по националната сигурност на Белия дом. Байдън поздрави "един от моите доверени съветници" в предизборната кампания.

"Искам да ви кажа, че Америка се завърна, мултилатерализмът се завърна, дипломацията се завърна", заяви на свой ред избраната от Байдън за постоянна представителка на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд.

Избраната за вицепрезидент Камала Харис предупреди, че задачата ще бъде трудна.

"Трябва да прегрупираме и подновим съюзите на Америка, да изградим отново и укрепим институциите на националната сигурност и външната политика, които гарантират нашата сигурност и защитават националните ни интереси", каза тя.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай