9 години затвор за подкупен хирург в Хърватия

9 години затвор за подкупен хирург в Хърватия | StandartNews.com

Загреб

Хърватски съд осъди хирург на девет години затвор за вземане на подкупи, предаде Ройтерс. Хирургът, който пледира невинен, бе осъден за вземане на общо 210 хиляди куни (43570 долара) като подкупи в периода от 1998 до 2006 година от пациенти, които се нуждаели спешно от операция.

Присъдата бе издадена в момент, когато Хърватия иска да докаже преди публикуването през ноември на доклада на Европейската комисия за напредъка на страната по пътя на присъединяване към ЕС, че е засилила усилията за овладяване на корупцията, която се явява голяма пречка за присъединителния процес. Загреб се надява да се присъедини към ЕС към 2011 година, отбелязва Ройтерс.

Хърватски политически анализатор обаче посочи, че в Хърватия са били  изготвени планове за действие, но не много неща са били променени по същество. Няма широкомащабни полицейски операции, няма конкретни резултати, посочи анализаторът.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай