Путин е готов за среща с новия президент на Украйна

Путин е готов за среща с новия президент на Украйна | StandartNews.com

Путин заяви, че външната политика на САЩ е "изключително агресивна"

Париж. Руският президент Владимир Путин заяви, че е готов да се срещне с новия президент на Украйна по време на честванията от десанта в Нормансия тази седмица във Франция.

В интервю за френската телевизия TF1 и радио Европа1 излъчено в сряда, руският лидер също атакува САЩ за опитите да изолират Русия от кризата в Украйна.

Запитан дали се придвижда среща между него и Петро Порошенко Путин отговори: "Нямам намерение да избягвам никого."

Путин също така отрече твърденията на САЩ, че имат доказателства за руска военна намеса в Украйна.

"Доказателства? Нека да ги видим", каза той.

"Целият свят помни как държавният секретар на САЩ демонстрира доказателствата за оръжия за масово унищожение в Ирак, размахвайки някакви епруветки с прах за пране в Съвета за сигурност на ООН.

В крайна сметка, американските войски нахлуха в Ирак, Саддам Хюсеин беше обесен и по-късно се оказа, че никога не е имало каквито и да било оръжия за масово унищожение в Ирак."

Путин ще се срещне с лидерите на Великобритания, Франция и Германия, но президентът на САЩ Барак Обама е отказал официална среща.

Путин заяви, че Порошенко може да използва възможността да спре наказателната операция и да започне диалог с жителите на регионите в страната.

"Считам, че господин Порошенко има уникален шанс: досега ръцете му не са изцапани с кръв и той може да преустанови тази наказателна операция и да започне пряк диалог със своите граждани в източната и южната част на своята страна", каза той в интервюто си за френските медии. "Днешните украински власти трябва да установят диалог със собственото си население и не с помощта на оръжия, танкове, самолети и хеликоптери, а с помощта на преговорен процес", повтори той.

На въпрос за бъдещите отношения с Киев, Путин отново повтори позицията на Русия, че Москва се отнася с уважение към избора на украинския народ. На въпрос дали ще работи с Порошенко, ако той е под влиянието на САЩ, президентът коментира: "Той може да се намира под влиянието на когото иска. Хората са гласували за него и негов е изборът как да изгражда своята политика. Ако иска да се намира под силно влияние на когото и да е било, то нека се намира". Русия е заинтересована от твърдия суверенитет на Украйна и е категорично против някои политически сили да се домогват до властта с помощта на въоръжен преврат, каза Путин.

"Ние признаваме нейния суверенитет и още повече, ние много бихме искали Украйна да се чувства суверенна държава. Влизането в каквито и да е било военни блокове, в каквито и да е твърди интеграционни обединения означава загуба в известна степен на суверенитета. Ако обаче страната избере такъв път и иска да загуби част от суверенитета си, то това е нейна работа", заяви руският държавен глава. Той обясни, че когато обаче се говори за Украйна и военни блокове, то това не може да не безпокои Русия.

"Ако, да речем, Украйна се присъедини към НАТО, то тогава ще има плътно доближаване на военна инфраструктура до руската граница и ние не можем да останем безразлични". Путин призова журналистите да вникнат в произхода на украинската криза. "Не може никъде, и особено в бившия Съветски съюз, където все още не са установени държавни структури, някакви политически сили да се домогват до властта чрез въоръжен антиконституционен преврат" - счита той. На нашия опит да се води диалог с такива средства и да се търсят споразумения за приемливи решения ни отговориха с подкрепа на държавния антиконституционен преврат в Украйна и оттук нататък нямахме никакви гаранции, че Украйна утре няма да стане част от Северноатлантическия алианс.

В тези условия да позволим исторически руска територия с преобладаващо етническо руско население да отиде в международен военен алианс, като се има предвид и че самите жители на Крим искат да са част от Русия, то извинете ме, но ние просто не можехме да постъпим другояче", обясни Путин. Той напомни, че по силата на волеизявлението на хората, които живеят на тази територия Крим се явява част от Руската федерация.

Путин поправи журналист, който каза, че руската войска е анексирала Крим. Той подчерта, че това е заблуда. Руската войска се намираше в Крим по силата на международни договори, каза той и действително помогна на жителите на Крим да проведе своя референдум за независимост и желание за присъединяване към Русия. Според Путин никой не може да отнеме на жителите на Крим правото на самоопределение, гарантирано от хартата на ООН.

Президентът критикува "американския империализъм" и посочи, че кризата на международните отношения през последните месеци е нанесла значителни поражения на отношенията между Русия и САЩ.

Що се отнася до изявлението на Белия дом, че Барак Обама не планира двустранна среща с Путин на честването на седемдесетгодишнината от десанта в Нормандия, президентът заяви, че "това е негов избор", и добави, че е готов на диалог.

Путин заяви, че външната политика на САЩ е "изключително агресивна". "Не е тайна, че най-агресивната, най-жестоката политика е тази на САЩ", подчерта той. "В целия свят има американски военни бази, войската им е на хиляди километри от границите на държавата", добави президентът.

Москва обаче вижда опит на САЩ да настрои Запада срещу Русия, но да се заобиколи Русия в съвременния свят е практически невъзможно, каза той. Според него светът толкова бързо се мени, че това не може да стане дори и виртуално. "Ние разбира се виждаме опити на администрацията на САЩ да въздейства на своите съюзници, използвайки очевидно лидерските си позиции в западното общество, за да се влияе на политиката на Русия. Тя обаче изхожда изключително от националните интереси. Разбира се ние отчитаме мнението на нашите партньори, но ще се ръководим от интересите на руския народ", подчерта Путин.

Той заяви, че Русия е в правото си да претендира за световно лидерство по отношение на своята отбранителна способност, особено по качеството на своето ядрено оръжие. Русия продължава модернизацията на своята армия и това е планова работа, а не е свързано с Украйна, посочи той. Искаме да превъоръжим нашата армия и флот на съвременна високоинтелектуална база, да съкратим количеството и да подобрим качеството. Това не е във връзка с никакви събития в Украйна", посочи той.

"Развитието на интеграционните връзки в Митническия съюз не означават възраждане на империята и руския национализъм. Искаме да развиваме своята страна, разбира се в нашите граници. Но искаме и други страни в много райони по света да използват съвременните средства за повишаване на своята конкурентоспособност, включително и по пътя на икономическата интеграция. Това е правим в страните от бившия СССР в рамките на Митническия съюз и сега на Евразийския съюз", каза той. Той припомни, че разпадането на СССР е било една от най-големите хуманитарни катастрофи, тъй като в рамките на този съюз всички са живели в една държава, а след разпадането му 25 млн. руски граждани изведнъж са се оказали зад граница. "Така че това не е политическа или идеологическа катастрофа, а чисто хуманитарен проблем"

Според него в Русия не съществува "режим на Путин". "У нас няма режим, свързан с конкретен човек. У нас има съвсем стандартни демократични институции, които разбира се имат своя собствена специфика", каза той и обясни, че става въпрос за исторически традиции и ценности. Путин подчерта, че демократичният процес в Русия е в състояние на постоянно развитие. На въпрос как вижда той своята политическа мисия, Путин отговори, че има доверие в своите избиратели (повече от 63%) и счита, че има общонационален мандат за своята политика. Той каза, че иска името му да се свързва с подобрение на живота в Русия. "Искам да ме считат за човек, направил максимума, на който е способен, за щастието и процъфтяването на своята страна и народ", каза руският президент.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай