Силиконовата долина на тройкаджиите

Всяка година, когато излезе класирането за гимназиите след седми клас, по традиция медиите започват да се взират в първите - дали тази или онази "елитна" гимназия е изпреварила другите с няколко стотни. Въпреки че разликите в резултатите на приетите там ученици са минимални. И ако Немската гимназия се е оказала на няколко стотни след Софийската математическа гимназия, това по никакъв начин не означава, че нивото в нея слиза надолу.
За да видим кое в българското образование действително е в упадък, си струва да погледнем последните в класирането. Тези, в които се влиза и с тройка, колкото да се каже, че детето е отишло някъде, където "ще си вземе хляба". Сред тези класирани на последните места паралелки се мъдрят профили като "Технологично предприемачество и бизнес с английски език", "Технологии в ИТ сектора", "Оптически и комуникационни системи", "Икономическа информатика".
Средният бал на приетите там ученици е около 18 и малко отгоре - иначе казано, това са деца с оценка 3 не само на изпитите, но и в училище. Тоест, с минимални базови знания, които със сигурност няма да им бъдат достатъчни за професии, свързани с технологиите или с IT сектора, към който са се запътили. Ако, естествено, някой поиска от тях да усвояват професията както трябва, надали тройкаджиите ще оцелеят в "Силиконовата долина" на образованието повече от година. Вместо това те със сигурност ще получават нови и нови тройки по специалности, които никога няма да практикуват поради вечната болна причина, наречена "делегиран бюджет".
Те осигуряват бюджета на училището си и заплатите на своите учители. Какво осигурява то на тях, не е особено ясно. Най-вероятно диплома без покритие, с която в крайна сметка ще си намерят работа като келнери и ще захранят сивата икономика след някоя и друга година. Това е порочният кръг в българското образование. От една страна, то се чувства задължено да финансира цели групи училища не за друго, а просто защото те съществуват и при това си правят приема всяка година. От друга страна, правят този прием, защото винаги има ученици, готови да изберат паралелки с по-лъскави и високотехнологични имена, просто защото им звучат добре. И защото все пак трябва да ги приемат някъде.
Никой няма да поиска от младежа с диплома по технологично предприемачество да предприеме каквото и да било, след като завърши, освен да се запише в бюрото по труда. Нещо повече - той вероятно ще бъде един от онези, за които по-късно социалното министерство ще похарчи още едни пари за преквалификация, за да може вече завършилият младеж все пак да си намери работа. Защото с наученото в училище това няма как да се случи. Ако дуалното обучение наистина се въведе повсеместно, тези деца в много от случаите просто няма да има къде да изкарат практиката си. В някои от случаите - защото такъв бизнес няма. В другите - защото има, но не са му нужни специалисти с тройки. Понякога не са му нужни дори и специалисти със средно образование, така че професионалната и профилирана подготовка в много от българските училища е просто един балон, който никой не смее да реформира, защото това значи да го спука. А може би трябва.
Разкриха как можем да се запазим млади по-дълго време
Борисов избира от шестима номинацията за кмет на Софи...
Тошко Йорданов с разкритие за изгонването на руски шп...
Борисов обяви кандидата на ГЕРБ за кмет на Пловдив
Трагично! Стана ясно защо българите искат, но не мога...
Проби от опасен астероид пристигат на Земята. Какви т...
Експерт с прогноза за цените на горивата. Ще удрят ли...