Опасни медицински отпадъци хвърлени в боклука! Издирват виновника

Уведомен е Столичният инспекторат

Опасни медицински отпадъци хвърлени в боклука! Издирват виновника | StandartNews.com

Екипът на Столично предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) установи наличие на опасни материали – множество медицински игли, абокати и системи, смесени с битовия отпадък. Това съобщиха във Фейсбук от завода за отпадъци.

Веднага, след като отпадъка е установен, е уведомен Столичният инспекторат, който е извършил проверка на място. От СПТО заявиха, че предстои да бъде направена пълна проверка на всички обекти по предоставения GPS маршрут, за да се установи източникът на замърсяването.

От завода за отпадъци казаха, че медицинските отпадъци подлежат на специален режим на събиране и унищожаване, съгласно изискванията на закона. Допускането им в битовия отпадък представлява рискове за здравето не само на работещите в системата за третиране на отпадъци.

От общинското предприятие призовават всички институции и стопански субекти, които работят с подобни отпадъци, да спазват стриктно нормативната уредба и процедурите за третиране. 

БТА припомня, че в началото на април заместник-кметът по екология Надежда Бобчева съобщи, че за пореден, 16-и път, са установили изхвърлени опасни отпадъци от столичните болници в контейнери за битов отпадък. Тогава Бобчева обясни, че след като е установен опасен отпадък в завода, администрацията на Столичната община е взела решение да преустанови приема на отпадъци от болниците. След това кметът на София Васил Терзиев призова Регионалната инспекция по околната среда и водите и Регионалните здравни инспекции да си свършат работата.

Наскоро от Сметната палата обявиха, че е започнал одит на ефективността за управление на опасните отпадъци, сред които са и медицинските. Сред аргументите от одитната институция да планират проверката са данните на НСИ, според които за периода 2019-2023 г. образуваните опасни отпадъци в страната  нарастват с 18,3 на сто, при намаление на общо образуваните отпадъци с 23,5 на сто. Друга причина е, че според последните налични данни на Евростат, за 2018 г. страната ни достига едва 23 на сто степен на рециклиране, в т. ч. и на опасни отпадъци, при средна степен на рециклиране в ЕС от 56 на сто.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай