Езици се учат по-лесно чрез спорт и изкуство

Усвояването на английския се съчетава много добре с програмиране, казва Дочка Кирова
Изучаването на чужд език може да бъде придружено с интересни и вълнуващи активности. С цел раздвижване процеса на обучение и по-ефективно научаване, се организират езикови ваканции, които могат да са комбинирани, т.е. езиковото обучение да се съчетава с практикуване на спортове или изкуства. Сред спортовете, много често печеливши комбинации са тенис, футбол, баскетбол, голф, крикет, бадминтон, волейбол, ръгби, скуош, петобой, бойни изкуства, плуване и водни спортове, конна езда, фехтовка, ветроходство, екстремни спортове, танци, шах и др. За предимството на този подход разговаряме с Дочка Кирова, координатор езиково обучение и средно образование в чужбина в консултантска агенция „Едланта".
- Защо за едно дете е полезно да учи чуждия език чрез участие в различни дейности?
- Съвременните методики изместват фокуса на обучението от усвояването на граматически структури и списъци от думи и фрази към умението да използваш езика като средство за комуникация. Участвайки в различни дейности – например спорт, рисуване, театър и т.н. децата развиват умението да общуват на чуждия език и да използват спонтанно и адекватно усвоените структури и лексика. При това, комуникативните умения се развиват паралелно, с натрупване на знания и умения от различни области, например да плуват, да танцуват, да изработват скулптурни миниатюри, да програмират, т.н. Този начин на обучение кара учениците да осъзнаят смисъла от изучаването на чуждия език и ползването му като средство за комуникация. По този начин се засилва мотивацията им да усвояват езика на все по-високо ниво.
- Има ли значение езикът за съчетаване с определена активност?
- По принцип няма значение, макар че ако децата изучават програмиране например, логично е то да се съчетава с усвояване на английския език, тъй като терминологията в тази сфера е изцяло на английски.
- Защо напоследък езиковите програми, които съчетават изучаването на език с други дейности, стават все по-популярни?
- Първо, защото комбинацията очевидно дава положителни резултати и второ, защото, организациите, които предлагат летни езикови ваканции за ученици, се стремят да дават все по-иновативни и оригинални предложения. Например, само преди няколко години, не би било възможно да предложите комбинация от изучаване на език и дизайн на компютърни игри. Днес, децата започват да играят на таблета си преди да са навършили 3 години, а на 10 вече са готови сами да започнат да програмират.
- Как съчетаването на език с подводно плуване, например, допринася за учебния процес?
- Основни характеристики на съвременното чуждоезиково обучение са интерактивност и обучение чрез действие, например чрез игра, спорт, участие в разнообразни дейности, според интересите. Освен това, изнасянето на учебния процес извън класната стая, на открито, предразполага ученика към по-свободно и спонтанно ползване на езика. Така, приемайки активна роля в процеса на обучението, детето става по- самостоятелно и добива самочувствие. А това помага за по-бързо и свободно усвояване на езика.
- Какви други практики, които бихме нарекли атрактивни или необичайни, се прилагат при ученето на език и помагат за по-бързото му усвояване?
- Необходимостта от по-гъвкава и ефективна организация на учебния процес предполага и активно въвеждане на най-разнообразни подходи, например съчетание на обучението по чуждия език с програмиране, уеб дизайн, креативно писане, фотография, приложни изкуства и т.н. Целта е не само ученикът да ползва по-свободно езика, но и да развие различни умения, да опознае различни култури и не на последно място - да формира макар и ранни кариерни интереси. Летните езикови курсове в чужбина дават възможност децата да се забавляват и изявяват свободно своите таланти, в приятелска и безопасна среда.
ЮНЕСКО добави 13 нови обекта към Списъка на световнот...
Извънредна новина за дрона край Тюленово
Тъжно. Почина знаменит литературен критик
Падна тайна за новия тотомилионер
Черен ден за родния футбол. Отиде си знакова фигура
Кантарджиев алармира! Какво се задава след месец
Синоптиците извадиха прогнозата за октомври. Не е за...