София. Важно е да се знае, че подписът ни под споразумението АСТА е под условие, заяви пред бТВ министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков за скандала с цензурата в интернет. "Министерският съвет решава, че дава мандат на българския посланик в Япония да подпише под условие за последващата ратификация от Парламента. Ако не бъде ратифицирано това споразумение все едно, че няма подпис", поясни той.
"Оттук нататък това, което следва, е нов законопроект. Пак аз като търговски министър трябва да подготвя проект на ратификация, в който можем да включим нашите резерви. По аналогия с прецеденти по ратифициране на международни споразумения, към които се присъединява България, в процеса на ратификацията могат да бъдат внесени резерви. Така че, ако има неща, които в текстовете притесняват обществото, правителството, парламента, сега вече ще бъде моментът те да бъдат прецизирани", подчерта Трайков.
За процедурата на споразумението министърът каза, че тя е такава, че преговорите започват от 2007 г.. "Всички държави-членки тогава са дали мандат на комисията да преговаря по това международно споразумение. През 2008 г. България потвърждава своята позиция по време на предишното правителство. През 2010 г., тук може да слуша господин Калфин, Европейският парламент приема резолюция, с която потвърждава съгласието си за тези текстове. Оттогава насам този текст стои на сайта на ЕП или на ЕК, да не объркам. И сега се подписва от всички държави-членки на ЕС. Не са подписали Германия, Словакия, Кипър и Холандия, защото не са приключили вътрешните си процедури. При нас са минали процедурите по подписването на принципния текст, но не са започнали процедурите по ратификацията".
Трайков допълни, че е разбираемо подозрението на хората, когато става дума за авторски права, филми, звукозаписна индустрия. "Разбираемо е заради злополучните опити на филмовата и звукозаписната индустрия да се противопоставят на естественото развитие на нещата. Тези компании не можаха да намерят успешен бизнес модел, за да се включат към новите бизнес реалности. Този текст в ACTA се отнася за много повече неща, отколкото филми и музика. Той например от моя гледна точка предоставя защита на български производители. Имаме оплаквания от производители на мебели, на мляко, на розово масло, на козметични продукти затова, че търговските марки не се спазват в чужбина. Целта на споразумението е инициирано от ЕС и другите страни извън ЕС да се придържат към високите стандарти, както ЕС", подчерта министърът.
Той посочи, че този нов законопроект не предвижда промяна в нашето законодателство и промяна в общото законодателство на ЕС. Попитан за това как ще се прилага този нов закон, защото другите държави, които са се присъединили, трябва да променят своето законодателство, Трайков отговори, че ЕС казва, че няма да има нови правила по това законодателство.
"Нашето съществуващо законодателство е отишло прекалено далеч по отношение на преследването на тези неща, но тази АCТА не създава нови изисквания за нас, и за ЕС, създава нови изисквания за редица други страни. Подписваме го, защото сме си поставили високи стандарти и тези стандарти се разширяват и към другите страни, които са го подписали. Имаме резервна възможност да сме сигурни, че всичко е както трябва – това е процесът на ратификация. МИЕТ подготвя законопроект, в който вероятно да включим наши резерви, след това МС ще одобри този законопроект, и отива в НС, там народните представители могат да представят резерви и ако НС ратифицира този акт, тогава това споразумение обвързва България", уточни Трайков.
Той е категоричен, че по това споразумение няма да има ново българско и европейско законодателство. На въпрос дали можем да не ратифицираме този документ, Трайков отговори, че според нашата Конституция международните споразумения стават обвързващи за страната ни, само ако са ратифицирани от парламента.
"Ангажирам се от сега, че ще има кръгли маси, дебати по въпроса. Това, което трябва да стане като публично говорене, ще се случи. Не се предвижда ново европейско законодателство, се казва в един от членовете на текста, особено по отношение на наказателни процедури. Няма да се случат неща, които създават допълнителна несигурност или нарушават правата на хората, затова разчитам и на българския парламент. Той ще вземе решение текстът да бъде разгледан от няколко комисии в НС", добави Трайков.
За повишаването на цената на тока икономическият министър заяви, че ДКЕВР може да вземе решение въпреки промяната в ценообразуващите фактори и да ги отчете в друга степен. "Цената на тока зависи от това какви инвестиции на мрежовите дружества се признават. На практика има загуби от стачката на миньорите. Те ще се отчетат в общата маса от фактори и няма да има почти никакво значение. Загубите общо от ТЕЦ Марица 2, НЕК и от мините, и от ЕСО до края на стачката доближаваха 30 млн. Увеличеният добив в мините отсега нататък може да елиминира техните загуби. НЕК е платил 7 млн. повече за по-скъпа енергия, това са невъзвратими загуби. Ще останат някакви 15 млн. загуби от цялата стачка. В сравнение с целия обем на енергията, тези загуби няма да се отразят".
Целта при управлението на всяка електроенергийна система е пиковете да се орязват, защото системата трябва да е предвидена за най-висока натовареност, нищо, че такъв пик се постига веднъж на 2 години", обясни Трайков. Той каза още, че по нова схема ще субсидират с 3000 лева домакинства, които се газифицират.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com