Стара Загора
България не е на последно място, тя е извън класацията по това, което прави за профилактиката и лечението на безплодието като демографски проблем. Това заявиха в хор семейства, лекари и обществени организации на днешния ден на репродуктивното здраве в Стара Загора. Той бе организиран за трети път от сдружение „Зачатие” с подкрепата и на сп. „Здравето”, издание на в. „Стандарт”.
За тази година здравната каса е определила едва 400 семейства, на които ще помогне за инвитро оплождане. Те щели да получат по 1480 лв, които не покривали дори лекарствата за един-единствен опит за ин витро оплождане.
Във всички европейски страни, включително и съседките ни, семействата имали право на няклоко опита, които се поемали изцяло от държвата. Дори в Албания, която няма демографски пробелм, действал закон за репрудуктивното здраве.
„До есента ще подготим стратегия за превенцията срещу стерилитета и ще я предложим на държаваните институции”, обявиха от сдружение „Зачатие”. „Има стотици страници написани програми и стратегии, трябва политическа воля да ги реализираме”, реплекира депутататът от БНД доц. Атанас Щерев, един от пионерите на инвитро оплождането у нас. Той и негови колеги, наши и чуждестранни лекари консултираха над 130 семейни двойки само до обяд днес.
Според неофициалната статистика на Световната здравна организация у нас има между 250-300 хил. семейства, които имат репродуктивни проблеми. Това означавава поне 500 хил. български деца, заченати и родени с любов, изчислиха организаторите на днешния ден на репродуктивното здраве.
Матей БОНЕВ
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com