София. Първият бунт на сирийци в столичния квартал "Овча купел" изправи на нокти полицията в нощта срещу петък. В центъра за бежанци, известен като българския "Ориндж каунти", избухна недоволство заради смъртта на 57-годишната Еида. Тя издъхнала в ръцете на сина си Захр Ибрахим най-вероятно след проблеми със сърцето. Аутопсията ще изяснява каква е точната причина за смъртта й.
"Започна да се задушава, държеше се за сърцето и повикахме линейка. След като повече от половин час лекарите не дойдоха, решихме да излезем навън да чакаме, въпреки че валеше", разказа опечаленият син пред "Стандарт". За да може да закара майка си в болницата, Захр трябвало да се обади на брат си в Германия, който да се свърже със свой познат и той да дойде с кола от центъра на София до бежанския център. През това време от охраната на центъра звънели няколко пъти на 112. Викнали и такси, което обаче отказало да вземе бежанците.
Докато охраната и близките на Еида се опитвали да намерят помощ, тя била издъхнала. По това време синът й Захр чакал транспорт под дъжда заедно с трупа на майка си, прибран под козирката на входа. Лекарите в "Пирогов" само установили смъртта й.
"По-добре да си бяхме останали в Сирия. И там щеше да умре, но поне е война, нямаше да има кого да виня", сподели още синът на починалата чужденка. Сега Захр не знае къде ще я погребе, нито дали трябва да я върне в родината, защото майка му няма никакви документи. Жената заедно с тримата си синове и дъщеря си пристигнала в дома на 13 септември. Дни преди това фамилията била заловена, докато нелегално преминавала границата. Според данните колата на Спешна помощ се отзовала 42 минути след сигнала заради задръстванията в час пик в столицата. От 20,45 до 21,25 часа е пътувала повиканата линейка до общежитието за бежанци в "Овча купел" след подаването на сигнала на тел. 112, обясни по ТВ7 шефът на Спешна помощ д-р Георги Гелев.
След като станало ясно, че жената е починала, бежанците в центъра започнали да се тълпят пред входа и да викат. Сирийците викат и полиция и настояват случаят да бъде разследван от властите в България. Минути по-късно на място са изпратени екипи на 6 РПУ заради появилото се напрежение в района. Бежанците от домовете за настаняване в столицата недоволстват от условията, в които са принудени да живеят.
"Аз съм с четири деца. Едно от тях е много болно, но тук никой не иска да се погрижи за нас". Това разказа 29-годишната Хашна, която живее в дома за бежанци в "Овча купел".
През деня тя както и още 20-ина жени с децата си седят на тревата пред сградата. Всички те чакат документите им за статут на бежанци да бъдат задвижени от българските власти. За някои срокът вече минава повече от три години.
"И аз нямам работа, нямам живот, нямам документи, не мога да отида на лекар, на зъболекар. Нямам нищо", обясни за "Стандарт" Джоан. В домовете за бежанци се провеждат ежедневни курсове по български език, за да могат те да се интегрират и да учат у нас.
16-годишната Теаша разказва как вече две години е в страната ни, но не вижда бъдещето си. Тя знае български, защото често посещава курсовете. Но би искала да учи в нормално училище, където да се среща със свои връстници. В дома в "Овча купел" има стаи, където живеят по 15 човека.
Работят като хамали, крадат пазарски чанти
Чанти с храна, която хората са напазарували, са най-честите кражби в кварталите, обитавани от бежанци. "Освен портфейлите, които започнаха да изчезват, клиентите ни се оплакват, че целите им торби с пазара изчезвали", разказа продавачка на пазара в "Овча купел". На местните понякога им е трудно да различат бежанците от ромите, които също са чести гастрольори в квартала. Помощта, която всеки бежанец получава от държавата, е в размер на 65 лв. на месец.
"Има увеличение на престъпленията, извършени от бежанци", заяви шефът на СДВР Ивайло Спиридонов по БНР. За проблемите с бегълците в София полицията е информирала кметицата Йорданка Фандъкова. Според него бежанците са извършили престъпленията, за да се нахранят. "Като цяло има увеличение на битовата престъпност в столицата. Най-голям дял имат кражбите от превозни средства, взломни кражби, джебчийски кражби. Те са двойно увеличени", разказа Спиридонов. Шефът на СДВР уточни, че най-много престъпления стават между ЦУМ и Централна гара. Има и такива, които са доволни от присъствието на бежанците. Най-вече тези, които правят ремонти. "Наемат бежанците, защото срещу пет лева ги ползват за хамали или за ниска надница ги взимат да работят у дома им", разказа мъж в кв. "Овча купел".
Спят на пружини във Враждебна
Държавата даде подслон на още 300 бежанци, които са настанени в столичния квартал "Враждебна". Там има стара сграда на училище. "Леглата за ужасни. Това са кушетки, които са само пружини. До петък сутринта там нямало нито вода, нито ток", оплакаха се трима мъже. Почти никой от обитателите на този дом не знае английски. Всички чакат да дойде преводач, за да могат да зададат своите въпроси. Екипи на полицията дежурят на мястото, за да няма безредици и да не се пораждат кавги между обитателите. "Едно бягство струва скъпо. Избягахме в Турция, но там не беше добре за нас. Дойдохме тук. Искаме Европейският съюз да ни помогне. Но в тази сграда не може да се живее, вътре е толкова мръсно и отвратително. Децата ни ще се разболеят", каза млад бежанец, цитиран от бТВ. Мустафа твърди, че неговото семейство се състои от 12 души. Платил на трафикантите в Турция четири хиляди долара. "Няма вода за пиене, няма памперси за децата, нито пък мляко. Няма нищо", оплаква се той.
Наемат бежанците за ремонт и хамалски услуги
Някои от бежанците работят за пет лева на ден у нас. Така те успяват да си подпомогнат семейния бюджет от 65 лв., който държавата им отпуска. Българите пък се възползват от изгодните услуги на бегълците. Най-често бежанците се наемат за хамали, както и за ремонтни дейности. Хитри нашенци вече са се сетили, че могат да използват труда на бежанците и ходят до сградата на "Монтевидео" в столичния кв. "Овча купел", където търсят работници, разказаха запознати.
"Да, знам, че съседът нае сирийци, които срещу ниска надница му пренесоха целия апартамент и му направиха ремонта", призна пред "Стандарт" жена от квартала.
Докато не получат статут на бежанци, чуждите граждани, прекосили нелегално страната ни, не могат да работят. Те обаче се нуждаят от дрехи и храна, които държавата не може да им осигури. Затова доста от тях се наемат да работят на черно. Българите пък се възползват от възможността, особено в сезона на ремонтите, за да са на "далавера".
"Сирийците не се славят като работлив народ, но когато лъжицата диктува, нещата се променят", сподели пред "Стандарт" бежанец от центъра. Той разказа как преди време ходил на някаква вила около София, където заедно с други чужденци помагал за строежа на сградата на "баровец". Според някои от бежанския лагер дори собственици на строителни фирми вече се изхитрявали и наемали чужденците на работа срещу ниска надница, а на собствениците на имота казвали, че цената е по-висока. Така разликата в парите се превръщала в чиста печалба за тях.
Паси: Да пускаме само висшисти
България да отвори приоритетно границите си за сирийците, завършили висше образование у нас, призова в Бургас президентът на Атлантическия клуб Соломон Паси. Според него около 5 хиляди сирийци имат дипломи от наши университети и страната ни може да им подаде ръка. От "Атака" пък поискаха затваряне на границите за бежанци. Групата предлага на депутатите проекторешение за недопускане на емигранти от Близкия изток и Северна Африка на територията на България. "Границите реално и сега са затворени. Повечето бежанци биват залавяни, че преминават нелегално", заяви в отговор премиерът Пламен Орешарски. "Ние сме част от един свят, който за радост има универсални конвенции и не бихме могли да се изолираме с поведение, различно от това на международната общност", допълни той.
Ужас от бегълци в Кайлъка
Плевен настръхна от възможно настаняване на сирийски бежанци в "Кайлъка". Жители на града се притесняват от появилата се информация, че на срещата между Пламен Орешарски, Цветлин Йовчев и кметове е била нарочена сграда там. Плевенският градоначалник проф. Димитър Стойков засега отказа подробности до идната седмица с уговорката да информира първо местния парламент. Това е национален парк, в който жителите на града почиват, разхождат се, в него има заведения и съответно се движат хора почти денонощно, смята Стойков. На срещата при премиера професорът предложил други два варианта. В Харманли ще настаняват бежанци само в краен случай. Обещанието е на премиера Пламен Орешарски и вицепремиера Цветлин Йовчев, съобщи кметът Михаил Лисков.
Ден преди това от Харманли категорично обявиха, че не искат емигранти на територията си. Жители на малкия град дори изпратиха протестно писмо до градоначалника, след като разбраха, че в района на старите казарми се разтоварват фургони за настаняване на бежанци.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com