София. Представители на Националната агенция по приходите поискаха да бъдат направени някои промени в закона за конфискация на незаконно придобито имущество. При разглеждането на текстовете във вътрешната комисия на парламента те поясниха, че има случаи, когато държавата трупа пасиви от някои видове конфискации и трябва да се помисли за подобряване на практиката, особено когато става дума за вече ипотекирани имоти, за акции в търговски дружества или за имоти, притежавани от лица с изключително лоша репутация.
Определено има нужда от Закон за отнемане на незаконно придобито имущество, коментира председателят на комисията Анастас Анастасов и подчерта, че забележките на данъчните ще бъдат отразени в закона между първо и второ четене.
Според предложението на ГЕРБ при образувано наказателно производство може да се стигне до обезпечаване на имущество, независимо дали има влязла в сила присъда, или не. Периодът, който ще обхваща проверката, ще е 10 години назад. Процедурата ще се задейства при несъответствие между имуществото и нетния доход, който надвишава 250 000 лв. за целия проверяван период.
„Ще се доказват доходите така, както се доказва по гражданския процес в България. Има три инстанции, от които се внася искането и съдът преценява. Ако съдът прецени, че няма доказателства, че има несъответствие на доходите и имуществото, което се притежава, няма да постанови конфискация”, каза Анастасов. Не бива да се правят изявления своеволно. Ако имате една лавка, имате 1000 лв. на месец оборот, а имате къща за 400 000 лв., допълни той. Актът на съда трябва да влезе в сила, с което да бъде постановена конфискацията. Няма как преди това конфискуваното имущество да бъде разпродадено преди това, уточни той.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com